„Miłosierne Nutki” – Świnice Warckie 2010


Już po raz drugi w sierpniu z okazji Rocznicy Urodzin i Chrztu Świętej Faustyny odbyło się w Świnicach Warckich wielkie śpiewanie na radość i chwałę. Celem Festiwalu była integracja twórców amatorskiego ruchu artystycznego środowisk osób sprawnych i niepełnosprawnych, jak również stworzenie możliwości zaprezentowania dorobku artystycznego, promocja talentów oraz popularyzacja śpiewu pieśni religijnych o tematyce Bożego Miłosierdzia.
 
Wspólnym głosem osób niepełnosprawnych i zdrowych, zespołów i solistów głoszono radość ze wspólnego przebywania, dzielono się swoimi osiągnięciami artystycznymi i wymieniano pieśniami.
Wielkie spotkanie integracyjne trwało cały dzień i łączyło przeżycia duchowe z pozytywną rywalizacją, prezentacją umiejętności i wspólną zabawą. Zaczynając od porannej wspólnej mszy świętej, zwiedzania Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętej Faustyny w Świnicach Warckich,  domu urodzenia Świętej Faustyny w Głogowcu poprzez rejestrację uczestników, próby akustyczne, stoiska z prezentacjami, wspólny posiłek aż po:
1400 – Rozpoczęcie Festiwalu /powitanie gości, uczestników/
1500 – Koronkę do Bożego Miłosierdzia
1515 – 17.30 Prezentacje zespołów i solistów.
 
Wielkie śpiewanie i integracyjne spotkanie odbywało się na placu przed kościołem. Gospodarz tego miejsca – ks. Janusz Kowalski – kustosz Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. S. Faustyny, proboszcz parafii w Świnicach Warckich życzliwym okiem patrzył na zebranych i wspierał modlitwa, obecnością oraz życzliwym słowem całą imprezę . Podkreślił , iż święta Faustyna często nuciła i miała swoje ulubione pieśni religijne. Wśród licznych gości serdecznie witano posła na sejm –pana marszałka Stanisława Olasa, przedstawicieli władz wojewódzkich, PFRON-u w Łodzi, władz samorządowych zaprzyjaźnionego Uniejowa w osobie burmistrza p. Jozefa Kaczmarka, dyrektora PCPR – p.Iwony Zielińskiej, władz Gminy, którzy byli zarówno gośćmi jak i współorganizatorami , przedstawicieli szkół, instytucji, banków oraz organizacji i stowarzyszeń. Ciężar pozyskania funduszy i licznych przygotowań oraz późniejszych rozliczeń wzięło na siebie Stowarzyszenie Mamy Wielkie Serca. Realizacja zadania przebiegała sprawnie pod okiem Dyrektora Festiwalu i koordynatora akcji – wice wójta p. Tadeusza Bednarka oraz prezesa Stowarzyszenia Mamy Wielkie Serca p. Andrzeja Zielonka przy wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury, przedstawicieli gminy i członków organizacji. ZADANIE REALIZOWAŁ WIELKI SZTAB LUDZI I WSZYSTKIM NALEŻĄ SIĘ GRATULACJE I PODZIĘKOWANIA.
 
W koncercie wzięło udział ponad dwadzieścia zespołów z województwa łódzkiego . Wiek nie stanowił przeszkody- śpiewały i grały na instrumentach dzieci szkolne, prezentowały się gminne zespoły ludowe, soliści i zespoły z Ośrodków Kultury, Domów Pomocy Społecznej oraz artyści amatorzy. Młodzież i dorośli podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Twórczej. Wielu uczestników było już po raz drugi, a większość zapowiedziała swój przyjazd za rok.  Wraz ze swoimi niepełnosprawnymi artystami był Krzysztof Cwynar / ubiegłoroczna gwiazda imprezy/ .Śpiewano pieśni religijne, pieśni refleksyjne i radosne. Oczywiście nasza rozśpiewana gmina miała, aż trzy zespoły prezentujące swój bogaty dorobek i były to piękne pieśni dotyczące patronki miłosierdzia. Wszyscy uczestnicy otrzymali piękne, ręcznie malowane puchary okolicznościowe, dyplomy, parasole z logotypami festiwalu i organizatorów.
 
O 1730  odbył się wspaniały  Koncert Gwiazdy Festiwalu – Bogusława Meca, który zauroczył wszystkich głosem, tekstami piosenek i poczuciem humoru. Ale wszystko ma swój czas i to co piękne i dobre też trzeba zakończyć. Podsumowaniem Festiwalu była biesiada przy ognisku i gorące kiełbaski. Wszyscy chwalili posiłki serwowane podczas imprezy. Szczególnie smakował wszystkim gulasz z kotła przygotowany w stemplewskiej kuchni. Nad bezpieczeństwem i udzielaniem pomocy przedmedycznej podczas całej imprezy czuwała grupa ratowników- wyszkolonych członków naszego Stowarzyszenia.
 
MAMY NADZIEJĘ , IŻ FESTIWAL POZOSTANIE STAŁYM PUNKTEM W KALENDARZU GMINNYCH IMPREZ i każdy rok będzie prowadził do coraz lepszej organizacji i większego splendoru imprezy. /AB/
 
 

Więcej na www.świnicewarckie.com.pl