„ŚLADAMI KULTURY NASZEGO REGIONU”

W dniu 21. 09.2010 r. odbył się rajd pieszy pod hasłem: „Śladami Kultury Naszego Regionu”” z okazji Światowego Dnia Turystyki. Organizatorem było Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca”, Klub Wolontariat oraz SK PCK działający przy SOSW w Stemplewie.
 
Obchody składały się z dwóch części. Pierwsza to udział wszystkich uczestników w pieszym rajdzie wytyczonymi trasami. Druga cześć, to oficjalne uroczystości związane z obchodami Światowego Dnia Turystyki połączone z częścią rekreacyjno – piknikową na bazie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Stemplewie. Przybyli turyści mieli za zadanie przejść jedną z wybranych tras.
 
Trasa I „Spotkanie ze średniowieczem””- Grupy, które w zgłoszeniu wyraziły chęć przebycia Trasy I wzięły udział w zajęciach interaktywnych w Kasztelu „Na gorących źródłach” w Uniejowie. Uczestnicy zwiedzili wieżę widokową, uczyli się strzelania z łuku, rzutów włócznią i toporem.
 
Trasa II „Z Marią Konopnicką i Świętą Siostrą Faustyną”. Wędrowcy zwiedzili dworek Marii Konopnickiej, Sanktuarium Urodzin i Chrztu Św. Siostry Faustyny Kowalskiej oraz  domek, w którym urodziła się święta siostra Faustyna Kowalska.
 
Trasa III„U Diabła Boruty” (wycieczka autokarowa) trasa przeznaczona była dla młodszych wiekowo uczestników i osób niepełnosprawnych. Uczestnicy zwiedzili Archikolegiatę w Tumie i Zamek Królewski w Łęczycy, w którym mieści się muzeum „Diabła Boruty” z bogatymi zbiorami regionalnymi. Przewodnicy opowiadali ciekawe legendy o Diable Borucie, który miał zamieszkiwać owy zamek. Z Łęczycy uczestnicy udali się do miejscowości Borysew, w którym znajduje się ZOO.

 Grupy rajdowe spotkały się w Stemplewie. Na strudzonych wędrowców czekał ciepły poczęstunek (grochówka wojskowa z wkładką mięsną i herbata z cytryną, pajda chleba dla turysty) oraz powitanie przez oczekujących zaproszonych gości, mieszkańców a także wszystkich ludzi, którym jest bliskie umiłowanie turystyki. Wytchnienie strudzonym wędrowcom przyniosło wysłuchanie koncertu piosenki turystycznej. Nie był to jeszcze jednak koniec zmagań rajdowych. Po wysiłku fizycznym przyszedł czas na wysiłek umysłowy. Przeprowadzony został Quiz wiedzowy. W czasie, którego uczestnicy mogli wykazać się znajomością naszego kraju, ekologią, przyrodą, językiem polskim, umiejętnością obserwacji i spostrzegawczością. Odbyły się również warsztaty plastyczne, na których wędrowcy poprzez ekspresję plastyczną przedstawili swoją dzisiejszą podróż. Atrakcją dla dzieci i młodzieży były przejażdżki konne, które cieszyły się dużą popularnością. Wszystkie grupy otrzymały dyplomy uczestnictwa oraz nagrody. Uwieńczeniem dnia był piknik przy ognisku, pieczenie kiełbasek i wspólne śpiewanie piosenek turystycznych.

 

Zapraszamy do galerii

A.DULAS