25 Zlot ZHP NS w Stemplewie już się skończył…

Od 24 do 27 maja 2012 roku wiele się w Stemplewie działo. Dzieci i młodzież- harcerze z całej Polski tradycyjnie przeżywali swoją harcerską przygodę . Oprawa szczególnie uroczysta bo to jubileusz i już na otwarciu witała młodzież grupa znamienitych gości. Byli wśród nich  Olas Stanisław- Poseł na sejm VI kadencji   z ramienia PSL, Chełmińska Jolanta – Wojewoda Łódzki ,Kamiński Jan – Łódzki Kurator Oświaty , hm. Sinica Małgorzata – Naczelnik ZHP, hm. Kołakowska Dorota – Kierownik Wydziału Nieprzetartego Szlaku Głównej Kwatery ZHP Warszawa, Mroczek Anna – Dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Zdziarski Wojciech – Starosta Powiatu Łęczyckiego, Biniewicz Sławomir – Przewodniczący Rady Powiatu Łęczyckiego, radni powiatowi, władze gminne z Próchniewicz Krzysztofem  – Wójtem Gminy Świnice Warckie i Tutak Krzysztofem – Przewodniczącym Rady Gminy  na czele, byli dyrektorzy szkół , placówek, instytucji, wieloletni przyjaciele i sponsorzy m.in. pan Ryszard Andrysiak- właściciel i prezes firmy ELtrans z Chorzowa  i wiele innych osób, które swoją obecnością pokazały ,ze działania Stowarzyszenia i Ośrodka zasługują na uwagę  i uznanie. Były odznaczenia i wyróżnienia zarówno dla gości, którzy wspierali działania harcerskie, jak i dla gospodarzy za wieloletnią działalność . Uhonorowaniem apelu był wspaniały tort, którego wystarczyło dla wszystkich gości i uczestników. Mottem przewodnim wyróżnień dla kadry instruktorskiej były słowa Aleksandra Kamińskiego Być wychowawcą – znaczy: dawać, służyć, pomagać, inspirować (…).

I tak właśnie działa kadra instruktorska w Stemplewie oraz opiekunowie drużyn gości. Wiele się działo przez 4 dni zlotowe w Stemplewie. Zaczynając od zwykłej kwaterki, służby wartowniczej, porządkowej poprzez liczne spotkania , zawody, konkursy, festiwale. Metodyka pracy harcerskiej połączona z twórcza działalnością, zawodami sportowymi, pozytywną rywalizacją i wieloma niespodziankami. 400 uczestników z całej Polski , w tym 300 niepełnosprawnych przechodziło  „ szkołę życia” pod hasłem HARCERSKIE DROGOWSKAZY- WIEM, UMIEM, POTRAFIĘ. W czwartek spotkanie przy ognisku historycznym z gawędą, prezentacją drużyn i  uroczyste przyrzeczenie harcerskie dla zgłoszonych  uczestników Zlotu. Krąg przyjaźni oraz iskierka  na pożegnanie. Piątek od rana warsztaty twórcze i nowe techniki pracy – filcowanie artystyczne, sznurkowe kwietniki, biżuteria z modeliny i spotkanie z rzeźbiarzem lokalnym , pod okiem którego powstawała rzeżba wykonana wspólnymi siłami przez kolejne grupy. Powstawały wspaniałe rzeczy, było wiele zabawy połączonej z nauką i rozwojem wyobrażni. Wszystko w plenerze, więc jedzenie na powietrzu, w warunkach polowych świetnie smakowało. Można było również obejrzeć wystawę prac ośrodkowych artystów . Ważnym elementem dnia było ODDAWANIE KRWI NA TERENIE NASZEGO OŚRODKA w specjalnym autobusie, który przyjechał ze Stacji Honorowego Krwiodawstwa pod okiem pana Łukaszewskiego Waldemara – Przedstawiciela Wojewódzkiego Zarządu PCK HDK .  Po południu wielki przejazd do Uniejowa i zabawa w Dyskotece PROTECTOR , a wieczorem Mini Festiwal piosenki ekologicznej i turystycznej oraz spotkanie z Harcerskim Zespołem Artystycznym KRAJKI i Teatrem Ulicznym D-H z Pałacu Młodzieży w Łodzi, który dał wspaniały pokaz występu z ogniami. Dzień przebiegł bardzo intensywnie. Sobota to wielka wyprawa do Świnic Warckich dwoma trasami, w formie biegu patrolowego. Potem warsztaty sprawnościowe, z pierwszej pomocy przedmedycznej, z popisów wokalnych, poznawania sztuk i sprawności teatru ulicznego , spotkania ze strażakami i rozgrywkami pod ich okiem oraz punkt strzelniczy pod kierunkiem koła LOK. Kuchnia polowa zapewniła pyszny gulasz na obiad.Atrakcja pobytu w Świnicach byly pokazy grupy  TGM MOTUR oraz przejażdżki na ich wspaniałych maszynach. Pokaz  Teatru D-H znowu wzbudził aplauz, podobnie jak pokaz samoobrony wykonany przez grupę licealistów z Gostynina. Potem wspólne zdjęcie każdej drużyny i powrót pieszo do Stemplewa. Wielką atrakcją sobotniego wieczoru dla dużych i małych uczestników Zlotu było spotkanie  z Elvisem Presleyem i jego zespołem. Wspaniały złoty cadillac , strój z lat 50 tych i charyzma artysty sprawiły , iż Elvis i jego piosenki znowu odżyły , a jest to muzyka przy której nogi same ruszają do tańca. Po występie zdjęcia , podpisy, rozmowy i dalej  „W Rytmie Disco” z Zespołem Muzycznym FORUM . Wieczór zakończył bogaty pokaz sztucznych ogni.

Po tych wielu wspaniałych przeżyciach , w niedzielny poranek uczestnicy Zlotu spotkali się na mszy polowej z  proboszczem parafii Wielenin Księdzem Józefem Waszakiem. Wszystko co dobre musi mieć swój koniec, dlatego po śniadaniu na ostatnim apelu podsumowano zlotowe działania, rozdano dyplomy, nagrody , podziękowania i uśmiechy. Przez cały zlot nad zdrowiem i bezpieczeństwem czuwały służby medyczne, ratownicze i ochroniarskie. Ostatnie spotkanie uświetniła obecność gości – pani Hernik Teresy – Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. osób Niepełnosprawnych , hm. Kołakowska Dorota – Kierownik Wydziału Nieprzetartego Szlaku Głównej Kwatery ZHP Warszawa i przyjaciół  z Choragwii Kieleckiej. Druh Andrzej Zielonka otrzymał od nich podziękowanie za swoje harcerskie zaangażowanie. Potem pożegnania, rozkwaterowanie i wyprawy powrotne uczestników do domu. Gospodarzy czeka wielkie sprzątanie, likwidacja obozowiska i wszelkie podsumowania. W przygotowaniach do Zlotu zaangażowana była cała kadra placówki , nie tylko instruktorska i wszystkim należą się wielkie podziękowania za ich wysiłek. Również młodzież placówki wykazała się odpowiedzialnością , pracowitością. To oni pełnili dyżury porządkowe, kuchenne i porządkowe. Stemplewskie drużyny organizacyjne  sprawdziły się znakomicie i  wiemy , że nasza młodzież potrafi stanąć na wysokości zadania i zasługuje na wielkie słowa uznania. Na nasze zloty nawet niebo patrzy przychylnie, bo pogoda sprzyjała wszelkim działaniom. Dzięki dotacji z PFRONu doposażyliśmy obozowisko i zrealizowaliśmy wszystkie planowane cele. XXV ZLOT ZHP NS w Stemplewie stał się historią, która mamy nadzieję kontynuować i rozwijać w następnych latach.
DO ZOBACZENIA za rok! / AB/

Zapraszamy do galerii