Celem Stowarzyszenia jest:

  1. Skupienie lokalnego społeczeństwa wokół idei spraw publicznych, a zwłaszcza rozwoju   i promocji placówki kształcenia specjalnego w Stemplewie.
  2. Działanie na rzecz osób niepełnosprawnych, upowszechnianie i ochrona praw osób niepełnosprawnych, działania na rzecz integracji społecznej.
  3. Działanie na rzecz osób niepełnosprawnych i osób mających trudną sytuację życiową w zakresie oświaty, rehabilitacji, opieki, wychowania i profilaktyki.
  4. Działalność na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży ze środowisk marginalizowanych ze szczególnym uwzględnieniem środowisk wiejskich.
  5. Inicjowanie, wspieranie i prowadzenie edukacji społecznej oraz działalności w zakresie oświaty, kultury, ochrony środowiska, ekologii, ochrony i poprawy stanu środowiska naturalnego oraz promocji zdrowia, profilaktyki, sportu i rekreacji.
  6. Podejmowanie działań w zakresie pomocy społecznej, w tym także przez prowadzenie działalności charytatywnej i opiekuńczej oraz finansowe i pozafinansowe wspieranie dzieci i młodzieży oraz osób i rodzin w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.
  7. Niesienie prawnej, finansowej, rzeczowej, rehabilitacyjnej i psychologicznej pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych, losowych.
  8. Upowszechnianie idei wolontariatu,  organizowanie wolontariuszy do pracy społecznej.
  9. Prowadzenie działalności wspomagającej informacyjnie i szkoleniowo organizacje pozarządowe oraz podmioty działające w zakresie pkt. 3 i 4 §10, w tym organizacje samorządowe.
  10. Inicjowanie przedsięwzięć popularyzujących wiedzę o regionie, promowanie produktów lokalnych, rzemiosła, rękodzielnictwa itp.
  11. Działanie na rzecz rozwoju gospodarczego gminy, powiatu, województwa i ich mieszkańców.
  12. Prowadzenie działalności edukacyjnej i kształceniowej wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych, doskonalenie zawodowe nauczycieli.
  13. Organizowanie i upowszechnianie kultury fizycznej, sportu, rekreacji, turystyki, agroturystki, krajoznawstwa i wypoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych; podnoszenie poziomu w/w działań.
  14. Upowszechnienie swobód obywatelskich, zasad wolności, równości i praw człowieka, działania wspomagające rozwój demokracji, budowanie społeczeństwa obywatelskiego.
  15. Działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów rybackich, promocji i rozwoju wędkarstwa.
  16. Prowadzenie działań na rzecz propagowania i integracji z Unią Europejską.
  17. Podnoszenie poziomu i jakości wychowania, w szczególności poprzez wspieranie ruchu harcerskiego w realizacji jego celów.
  18. Propagowanie i wdrażanie zasad obronności, ratownictwa medycznego  i  przedmedycznego, działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
  19. Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości,  rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
  20. Przeciwdziałanie i zapobieganie patologiom poprzez działania na rzecz profilaktyki i walki z nałogami. Kształtowanie pozytywnych postaw.
  21. Reprezentowanie interesów zbiorowych członków wobec organów władzy publicznej.