Deszczowy – tęczowy most przyjaźni w SOSW w Stemplewie
16 czerwca 2009 r. w SOSW w Stemplewie odbyło się spotkanie integracyjne dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie i fizycznie ze specjalnych ośrodków, klas integracyjnych oraz zdrowych rówieśników ze szkól podstawowych i gimnazjów regionu łódzkiego. Impreza odbyła się pod hasłem TĘCZOWY MOST PRZYJAŹNI, choć pogoda spłatała figla i padał ulewny deszcz. Uniemożliwiło to przeprowadzenie niektórych zajęć na powietrzu. Organizatorzy jednak stanęli na wysokości zadania i zapewnili ciekawe zajęcia w budynku Ośrodka. Pogoda też nie wpłynęła na humor uczestników, gdyż spotkanie było bardzo radosne i upływało w serdecznej atmosferze, a końcowej jego części pojawiło się upragnione słońce. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Mamy Wielkie Serca ze Świnic Warckich . Środki finansowe pozyskaliśmy z Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Imprezę przygotowało i przeprowadziło Koło Biblijne i Twórczy Klub Młodzieżowy Przystań pod kierunkiem instruktorów: Beaty Maciejewskiej, Jolanty Wawrzyniak i Piotra Wawrzyniaka. Projekt miał na celu zintegrowanie środowisk niepełnosprawnych uczniów ze zdrowymi poprzez wspólne działania wychowawcze i edukacyjne. Była to również okazja do promocji Ośrodka, przedstawienia jego bazy rehabilitacyjnej, bogatej oferty programowej i działalności Stowarzyszenia Mamy Wielkie Serca w zakresie wspierania osób niepełnosprawnych. Podczas I części imprezy – Bo nikt nie ma z nas tego, co mamy razem, odbyły się zabawy integracyjne i prezentacje programów artystycznych drużyn . Jako pierwsi wystąpili gospodarze z przedstawieniem Śpiąca Królewna. Goście tańcem, śpiewem, krótkimi inscenizacjami przedstawiali swoje placówki.
W II części – Każdy z nas coś potrafi w zróżnicowanych formach warsztatowych drużyny wykonywały zadania prezentujące ich zdolności manualne, intelektualne, plastyczne, sportowe, zręcznościowe i inne. Dzieci świetnie integrowały się na stanowisku Wszystkie barwy tęczy podczas zabaw z chustami animacyjnymi. Warsztaty były okazją do poznania szerokiej bazy rehabilitacyjnej Ośrodka oraz ciekawych metod pracy edukacyjnej i rewalidacyjnej. Podsumowania Dnia Integracji w części III dokonał Pan Dyrektor Andrzej Zielonka, wręczył drużynom nagrody i pamiątkowe dyplomy. Najpierw jednak z kartonów malowanych na warsztatach zbudowaliśmy wielki kolorowy most, pod którym przeszli uczestnicy imprezy. Projekt zakończyła część IV – Triumf przyjaźni.
Impreza sprzyjała idei znoszenia barier między osobami niepełnosprawnymi a zdrowymi, przełamała stereotyp, że niepełnosprawność jest przeszkodą w twórczym rozwoju. Dzieci szybko potrafiły zintegrować się do wspólnego, kreatywnego działania. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się znów, ale tym razem podczas pięknej, słonecznej pogody. Warto było podjąć trud związany z realizacją projektu choćby dlatego, aby zobaczyć na twarzach uczestników oznaki zadowolenia i radości ze wspólnej zabawy, przebywania z sobą, wzajemnego ubogacania się różnymi umiejętnościami i powstawania przyjaźni.
Dziękujemy wszystkim osobom, które udzieliły nam wsparcia w przeprowadzeniu imprezy.
Beata Maciejewska