Ojczyzna to kraj dzieciństwa
Miejsce urodzenia
To jest ta mała najbliższa
Ojczyzna
T. Różewicz
W słoneczną niedzielę 19 sierpnia 2012r. we wsi Stemplew na terenie OSP odbył się I Festyn Rodzinny z okazji 600-lecia tej miejscowości. Impreza została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” i Ochotniczą Straż Pożarną w Stemplewie przy współpracy Urzędu Gminy Świnice Warckie oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Świnicach Warckich.Pierwsza wzmianka o Stemplewie znajdująca się w źródłach pisanych pochodzi z 1412 roku. Stemplew został odnotowany jako wieś szlachecka, lokowana na prawie niemieckim, która na początku XVI w. uległa przejściowemu spustoszeniu. W 2012 roku przypada 600 lat tej wsi.
Festyn swoja obecnością zaszczycili:
1. Wójt Gminy Świnice Warckie –Krzysztof Próchniewicz
2. Zastępca wójta i dyrektora GOK –Tadeusz Bednarek
3. Prezes Stowarzyszenia „Mamy Wielkie Serca” i dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego – Andrzej Zielonka oraz zarząd Stowarzysznia,
4. Radny Powiatu Łęczyckiego- Edward Cymmer
5. Przewodniczący Rady Gminy – Krzysztof Tutak wraz z radnymi gminy Świnice
6. Proboszcz parafii Wielenin Ksiądz Józef Waszak
7. Kierownik świetlicy” Razem „ w Stemplewie – Anna Bryzgalska
8. Dyrektor Banku Spółdzielczego w Świnicach W – Renata Ławniczak
9. Prezes Gminny Ochotniczej Straży Pożarnej – Grzegorz Stasiak
10. Vice Prezesa OSP Stemplew pan Dariusz Polipowski wraz z całym zarządem
Pierwszą atrakcją którą przygotowali organizatorzy był wspólny występ zespołu śpiewaczego „ Świniczanki” z kapelą ludową i orkiestry dętej OSP ze Stemplewa, którzy zaprezentowali po raz pierwszy propozycje Hymnu Stemplewa (słowa p. Wanda Haragos, muzyka p. Józef Włodarczyk), wszyscy mogli zaśpiewać wspólnie wraz z zespołem. Miejmy nadzieję że każda impreza w Stemplewie będzie rozpoczynać się od tego utworu. Otwarcie festynu nastąpiło przez Wójta Gminy Świnice Warckie pana Krzysztofa Próchniewicza, który pochwalił mieszkańców za aktywność, współpracę w organizacji imprez zarówno wiejskich jak i na szczeblu gminnym i powiatowym. W swoich wystąpieniach p. Edward Cymmer i p. Andrzej Zielonka serdecznie podziękowali wszystkim mieszkańcom za przybycie, dobrze ,że społeczność wiejska może wspólnie się spotkać. Jednym z najważniejszych punktów festynu z okazji uroczystości 600-lecia było uhonorowanie najstarszych mieszkańców wsi Stemplew. Z rąk Wójta Gminy Świnice Warckie Krzysztofa Próchniewicza, Prezesa Stowarzyszenia „Mamy Wielkie Serca” Andrzeja Zielonka oraz vice Prezesa OSP Stemplew Dariusza Polipowskiego otrzymali dyplom honorowy, statuetkę oraz bukiet kwiatów. Mieszkańcy Stemplewa obecni na Festynie uhonorowali ich powstaniem i wielkimi brawami.
Najstarsi mieszkańcy wsi Stemplew:
1.Muniak Marianna i Zygmunt
2.Marciniak Maria i Józef
3.Folwarczyk Kazimiera
4.Andrysiak Janina
5.Siekacz Adela
6.Jaskuła Władysław
7.Marosik Genowefa
8.Bednarek Marian
9.Tutak Stefania
Nie jedna łza wzruszenia zakręciła się w oku. Na koniec wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie a orkiestra zagrała 100 lat. Festyn zyskał na atrakcyjności dzięki ludziom wspaniałego serca, którzy wspomogli finansowo i rzeczowo organizację imprezy. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy oraz prace z gliny wykonane przez dzieci ze Środowiskowej Świetlicy Integracyjnej „Razem” w Stemplewie. Prezes Stowarzyszenia „Mamy Wielkie Serca” wręczył honorową odznakę „Przyjaciel dziecka” dla Straży OSP Stemplew oraz dla Wójta Gminy Świnice Warckie Krzysztofa Próchniewicza. Dzieci ze Środowiskowej Świetlicy Integracyjnej „RAZEM” prowadzonej przez Stowarzyszenie w Stemplewie na bazie SOSW, zaprezentowały króciutki występ. Najmłodsi mieszkańcy Stemplewa otrzymali wielkie brawa. Dzieci zaprezentowały piosenki i układy taneczne których uczyły się na półkoloniach letnich. Przez cały czas trwania festynu można uczestniczyć w konkursie strzeleckim organizowanym przez LOK ze Świnic Warckich z pucharami. Dzieci mogły skorzystać z przejażdżki konnej na kucyku, może na początku trochę się bały, ale później nie chciały zsiadać z konia. Pogoda dopisywała, atmosfera przesympatyczna, nie zabrakło pysznego jedzenia, wszyscy goście i uczestnicy festynu mogli upiec sobie kiełbaskę przy ognisku, skorzystać z wiejskiego stołu z przepysznym smalcem i ogórkiem kiszonym. A na deser kawa i ciasto upieczone przez kobiety ze wsi Stemplew. Odbył się również konkurs plastyczny „Moja Rodzina”, gdzie dzieci miały za zadanie namalować swoją rodzinę, dzieci mogły malować farbami przy użyciu pędzelka lub swoich rąk. Prace zostały rozwieszone na ścianach remizy. Konkurs wiedzy o wsi Stemplew po dogrywce wygrała p Wiesława Szmajda, która wykazała się największą wiedzą o wsi, a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Wójta Krzysztofa Próchniewicza. Oczekiwane przez dzieci konkurencje sportowo – rekreacyjne dla całych rodzin wywołały rywalizację oraz uśmiechy na twarzy były to m.in. przeciąganie liny, przelewanie wody, bieg workach. Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek. Muzycznie uatrakcyjniała imprezę orkiestra straży Stemplewskiej oraz zespól ludowy Świniczanki. Ostatnim punktem napiętego programu była loteria fantowa, która zorganizowała OSP Stemplew, wzbudziła wiele emocji gdyż w loterii nikt nie wie co może wygrać może kaczkę…gołąbka…itd. Jak na każdym festynie nie zabrakło muzyki i tańca do późnych godzin wieczornych oczywiście pod gołym niebem. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za zaangażowanie i wsparcie wspólnej imprezy. Miejmy nadzieję że to początek długoletniej współpracy i co rok zorganizujemy taki udany festyn rodzinny.
/E.Krawczyk/