I Integracyjny Festiwal Pieśni Ku Czci św. Faustyny

W dniu 25 sierpnia 2009r. w Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. S. Faustyny odbył się  I Integracyjny Festiwal Pieśni Ku Czci św. Faustyny
Cel Festiwalu :
– integracja twórców amatorskiego ruchu artystycznego środowisk osób sprawnych i niepełnosprawnych,
– stworzenie możliwości zaprezentowania dorobku artystycznego, promocja talentów,
– popularyzacja śpiewu pieśni religijnych o tematyce Bożego Miłosierdzia,

Gospodarzem Integracyjnego Festiwalu Pieśni ku czci św. Faustyny „Miłosierne Nutki” był ks. Janusz Kowalski – kustosz Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. S. Faustyny,
– Organizatorem Festiwalu Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca”
– Urząd Gminy Świnice Warckie
– Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej
– Komitet Rozbudowy Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Siostry Faustyny
–  Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Między Wartą a Nerem”
– Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich jako koordynator projektu w osobach:
Katarzyna Lewińska, Sława Bednarek i Roman Dobiecki
Jako pierwszy wystąpił :
Zespół wokalny Cantabile ze Świnic Warckich , działający od 10 lat przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świnicach Warckich, zespół prezentuje bogaty czterogłosowy repertuar. Kilkakrotnie uczestniczył w Liturgiach Mszy św. Bezpośrednio transmitowanych przez TVP Polonia, TVP 1, Radio Maryja.
„ Siostro Faustyno wybranko nieba”
„ O Hostio święta”

Jako drugi wystąpił:
„Mały Big Band” – zespół instrumentów perkusyjnych z Łodzi, który powstał w 1997 r. w bałuckim Ośrodku Kultury „Lutnia” w Łodzi. Od samego początku założycielem i opiekunem jest P. Iwona Starkowska, a wszystkim działaniom zespołu patronuje Stowarzyszenie Rodziców i opiekunów Chorych z zespołem Downa. Zespól posiada na swym koncie posiada liczne sukcesy w postaci nagród  i  wyróżnień. m.in. udział w programie TVP1, a także w Teatrze Wielkim w Łodzi. W wykonaniu zespołu usłyszymy:
„Pamiętaj wtedy żeś szczęśliwy”
„Pędzą konie”

Kolejnym zespołem, który zaprezentował  się:
„Studio integracji”  zespół i 20 solistów z Łodzi, Studio integracji istnieje od 1997 r., powstało by mogło służyć utalentowanym artystycznie osobom niepełnosprawnym. Zespół brał udział w wielu koncertach w kraju i zagranicą prezentując spektakle muzyczne, koncerty m.in. w Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze Wielkim w Łodzi, Filharmonii, ponadto zespól nagrał 2 płyty. W wykonaniu zespołu usłyszeliśmy ok. 20 utworów w wykonaniu solistów.

Jako czwarty zespół:
„Gostkowianie” z DPS w Gostkowie , zespól powstał w 1992 r., od tego czasu reprezentuje DOM na różnorodnych imprezach, biorąc udział w konkursach, festiwalach, zdobywając czołowe miejsca. Członkowie zespołu tańczą i śpiewają, recytują.
„Chrześcijanin”
„ Madonna”

Jako piąty wystąpił:
„Zespół Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęczycy” zespól występuje na imprezach integracyjnych m.in. w Uniejowie, Sędziejowicach, Głownie.
W wykonaniu zespołu usłyszymy:
”Barkę- pójdź za mną”
„Boża radość jak rzeka”

Kolejnym zespołem występującym w Festiwalu to zespół:
„Wschodzące Gwiazdy” z DPS w Karsznicach, zespól istnieje od 5 lat, zespól bierze udział w imprezach organizowanych w zaprzyjaźnionych domachm.in. w Jedliczu, Wojszycach i Łęczycy. Zespól ma na swym koncie wyróżnieniena Festiwalu Dnia humoru i satyry w Zakrzewiu. W repertuarze Pieśni religijnych zespól ma swój debiut. W wykonaniu zespołu usłyszymy:
„Nie lękaj się”
„ Nasze plany”

Następnie:
I  Zespól muzyczny przy Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy w Czepowie wielokrotnie uczestniczył w przeglądach piosenki podczas Dni Godności Osoby Niepełnosprawnej na terenie woj. Łódzkiego. Zespół wiele razy brał udział w festiwalu piosenki religijnej „Laudate Dominum” w Uniejowie, na którym w 2005 i 2006r. zdobył pierwsze miejsca.
„ Ty Panie”
„ Barka”

II  Zespół muzyczny przy Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy w Czepowie Członkowie grupy wokalnej śpiewają także solo, na festiwalu zaprezentowała się Anna Świątek w utworach:
„Kocham Cię Jezu”
„Gdy klęczę przed Tobą”

Kolejnym zespołem, który usłyszeliśmy to:
Zespół Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Inwalidów „Zgoda”,
Zespól funkcjonuje od 12 lat, w swym dorobku ma wiele znaczących sukcesów i nagród na festiwalach m.in. w Jarocinie,, Ostrzeszowie, Solcu Kujawskim i na Albertinie w Krakowie. W wykonaniu zespołu usłyszymy:
„Bóg bogaty w Miłosierdzie
„Pieśń o św. Faustynie”

Dziesiątym zespołem, który zaprezentował się na „Miłosiernych Nutkach był:
Zespól wokalno-instrumentalny ze SOW w Zgierzu,
„Ofiaruję Tobie Panie”
„Jezus zwyciężył”

Następnie Zespół wokalno-instrumentalny ze SOSW Stemplew
Zespół wokalno-instrumentalny Stowarzyszenie „MWS” Świnice Warckie ,
W wykonaniu zespołu usłyszymy:
„Otwieramy wszystkie drzwi Zbawicielowi”

Kolejnym  był  zespól wokalny
„Mała Pozytywka” ze Świnic Warckich, zespól działa przy Gimnazjum im. Św. Faustyny, jest jednym z ważniejszych ogniw  pracy szkoły, promuje szkołę na zewnątrz osiągając znaczące sukcesy w konkursach, potwierdzeniem jest udział w uroczystościach i akademiach szkolnych, ponadto udział w widowiskach i inscenizacjach prezentowanych przez szkołę na zewnątrz np. w Gminnym Ośrodku Kultury, bądź w kościele parafialnym w Dzierżawach, Domu Dziecka w Turku. W wykonaniu zespołu usłyszymy:
„Święta Faustyno iskierko wierna”
„ Nie martw się jest OK.”

Później:
Młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny działający
przy Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Turskiej i Okolic,  zespól powstał w październiku 2008 r., swoimi występami uświetnia lokalne uroczystości organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Turskiej i Okolic.
W wykonaniu zespołu usłyszymy:
„Zatrzymaj się na chwilę”
„List do Boga”

Kolejnym zespołem występującym na Festiwalu był:
Zespół folklorystyczny z Gminy Drużbice , istniejący od 1 maja Br, powstał w ramach realizacji Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich. Zespól jest w czasie realizacji projektu. Osiągnięcia zespól zadebiutował w II Przeglądzie Pieśni i Tańców Ludowych w Mzurkach w kat. dziecięco młodzieżowej zdobywając II miejsce.
W wykonaniu zespołu:
„ Wiązanka ludowych tańców śląskich”
„Laura i Filon”

Zaprezentował się:
Zespół wokalny z Wielenina,  zespól powstał w 2007 r., uczestniczy w różnych uroczystościach i imprezach okolicznościowych w Gminie Uniejów, a także w powiecie Poddębickim, zespół gościł również na Łotwie. Zespól zdobył II miejsca na przeglądach w Żychlinie i Aleksandrowie.
W wykonaniu zespołu usłyszymy:
„ W każdym strapieniu”
„ Nasze plany”

Kolejnym zespołem, który usłyszeliśmy był:
Chór żeński „Kantylena” z Uniejowa,  zespól powstał w 1995 r. z inicjatywy P. Marka Jabłońskiego- ówczesnego dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie. Chór od początku istnienia czynnie włącza się w życie gminy uświetniając wiele uroczystości lokalnych. Zespól wiele razy brał udział w różnego rodzaju przeglądach i festiwalach zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Chór koncertuje także na scenach województwa łódzkiego i wielkopolskiego. W wykonaniu chóru usłyszymy:
„Nasze plany i nadzieje”
„Nie lękajcie się”

Zespół ludowy „Polesiaki”, zespól działa od roku 1986, zespól prezentuje pieśni ludowe regionu łęczyckiego. Panie biorą udział w licznych przeglądach i festiwalach zespołów folklorystycznych o zasięgu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim zdobywając czołowe miejsca, a przede wszystkim zaskarbił sobie sympatię słuchaczy, zauroczonych kujonami i oberkami z regionu sieradzko-łęczyckiego. Panie m.in.  zdobyły nagrodę specjalną na XVIII Międzynarodowym Spotkaniu Kapel Ludowych w Toruniu.
W wykonaniu zespołu usłyszymy:
„Myśleliśmy Boże”
„Błogosławiona dobroć rolnika”

Zespół Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Inwalidów „Tęcza” w Łęczycy
Utwory w wykonaniu Agnieszki Olczyk
„To Przykazanie”
„Z dawna Polski Tyś…”

Zespól śpiewaczy „Echo” z kapelą ludową ze Świnic Warckich, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świnicach Warckich. Zespól reprezentuje folklor  ziemi łęczyckiej, oraz pieśni kościelne i biesiadne, zespól bierze udział
w imprezach gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
w wykonaniu zespołu usłyszymy:
„Do Ciebie Boże”
„ O Jezu miłosierny, do Twych się korzę nóg”

Zespól śpiewaczy „Świniczanki” ze Świnic Warckich działający przy GOK i SMWS w Świnicach Warckich. Zespól powstał w 1986r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Świnicach, którego  założycielem był P. Tadeusz Bednarek. W okresie 23lat działalności zespól swoimi występami uświetniał wiele imprez gminnych, powiatowych, wojewódzkich a nawet krajowych. Repertuar zespołu to pieśni ludowe z łęczyckiego, pieśni związane z kultem Miłosierdzia Bożego, kolędy i pastorałki, piosenki biesiadne i okolicznościowe.
W wykonaniu zespołu usłyszymy: „Dom rodzinny” „ Miłosierdzie jak słońce”
Koncert trwał trzy godziny, wszyscy uczestnicy i widzowie z dużym zainteresowaniem wsłuchiwali się w repertuar przedstawiany przez uczestników, wszystkich nagradzając gromkimi brawami, na koniec jako Gwiazda Festiwalu wystąpił Pan Krzysztof Cwynar, przypomniał kilka swoich popularnych utworów.

Zapraszamy do galerii.