I LEKCJA TEATRALNA W ŁODZI

MŁODZIEŻ SOSW W STEMPLEWIE NA SPEKTAKLU
I LEKCJI TEATRALNEJ W ŁODZI
w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury
„OJCZYSTY – DODAJ DO ULUBIONYCH”
realizowanego przez
STOWARZYSZENIE „MAMY WIELKIE SERCA”

W dniu 24 października 2013r. odbył się kolejny wyjazd uczniów SOSW w Stemplewie oraz podopiecznych Świetlicy Integracyjnej „Razem” finansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „ OJCZYSTY – DODAJ DO ULUBIONYCH”. Tym razem odwiedziliśmy Teatr Lalek Arlekin oraz Teatr Nowy w Łodzi. Uczniowie obejrzeli barwne widowisko pt. „Piotruś Pan” , które zaskoczyło nas swoją dynamiką i ciekawą koncepcją. Oprócz teatralnych lalek na scenie wystąpili aktorzy, którzy nawiązali żywy kontakt z publicznością, schodząc ze sceny wprost do widzów. W barwnych strojach pojawili się piraci i piratki wraz ze swym dowódcą kapitanem Jakubem Hakiem, a także główni bohaterowie – Wendy i Piotruś Pan. Opowiadana przez aktorów historia wiecznego chłopca poruszyła zarówno młodszą, jak i starszą część widowni. Była to opowieść o tym, że wszystkie dzieci kiedyś dorastają,  z wyjątkiem jednego – Piotrusia Pana. Wieczny chłopiec nie chce ulec codzienności, a uciekając przed dorosłością zamieszkuje w Nibylandii – krainie pełnej piratów, syren, elfów i innych małych chłopców. Wszystkich, którzy są ciekawi, jakie przygody spotkały Piotrusia i jego przyjaciół, zachęcamy do obejrzenia spektaklu na scenie marionetkowej Teatru Lalek Arlekin. Nam przedstawienie bardzo się podobało.

Kolejnym punktem naszej wycieczki, związanym z edukacją teatralną i poznawaniem świata kultury, była wizyta w Teatrze Nowym w Łodzi. Tam p. Anna Ciszowska przygotowała dla nas ciekawą lekcję teatralną. Mieliśmy okazję zwiedzić małą scenę Teatru Nowego i jej kulisy, a także odbyć interesującą rozmowę z wieloletnią aktorka teatralną p. Barbarą Dembińską. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się wielu rzeczy o pracy aktora teatralnego, o przygotowywaniu roli, próbach, uczeniu się tekstu na pamięć. Pani Barbara okazał się miłą i ciepłą osobą, która opowiedziała nam o swoim dzieciństwie spędzonym w teatrze u boku rodziców- aktorów,  o podjętej edukacji, o pracy w teatrach, serialach i filmach. Nasi uczniowie mieli do pani aktorki wiele  pytań, które bez skrępowania zadawali. Spotkanie przyjęło formę życzliwej rozmowy,  która na pewno zapadnie w pamięć uczniom SOSW w Stemplewie i podopiecznym Świetlicy „Razem”.

Wizyty w obydwu teatrach były dla młodzieży bardzo pouczające. Cieszymy się, że dzięki  funduszom Narodowego Centrum Kultury pozyskanym przez Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” edukacja może wykraczać poza mury szkoły, a młodzież z terenów wiejskich, która na co dzień ma utrudniony dostęp do kultury, miała okazję obcować z teatrem.

D. Jankowska, B. Boniecka-Wincenciak

[nggallery id=143]