Kolonie. Ustroń I – 2016

W dniach 11 – 24 lipca 2016 r. dzieci i młodzież z terenów wiejskich przebywała na obozie sportowo-rekreacyjnym w Centrum Szkoleniowo – Rekreacyjnym Park Poniwiec,
ul. Lipowa 20, w miejscowości Ustroń. Park Poniwiec położony jest w otulinie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Zapewnia komfortowy wypoczynek blisko natury. Doskonała lokalizacja umożliwia podziwianie malowniczych krajobrazów pobliskich gór Czantorii i Równicy. Położenie w pobliżu Rezerwatu Przyrody Czantoria zapewnia piękne widoki na pobliską faunę i florę.
W obozie wzięły udział dzieci i młodzież z terenów wiejskich, z gminy Grabów, Uniejów, Świnice Warckie w sumie 36 uczestników oraz 4 osoby wykwalifikowanej kadry pedagogicznej. Celem obozu było zapewnienie zorganizowanego wypoczynku poprzez zajęcia sportowe, zdrowotne i rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Uczenie zasad wspólnego współżycia społecznego i pozytywnej rywalizacji w czasie zabaw.
Po przyjeździe uczestnicy zostali zakwaterowani w domkach  6 osobowych. Domki posiadały łazienki, telewizory, a w budynku hotelowym była dostępna sieć internetowa wi-fi. Na obozie było serwowane pięć posiłków dziennie (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja). Jedzenie było smaczne i zdrowe, dostosowane do potrzeb żywieniowych dzieci i młodzieży,  i z pewnością zaspokoiło wysublimowane gusta nawet najbardziej wybrednych smakoszy.
W trakcie trwania obozu dzieci brały udział w różnego rodzaju zajęciach sportowych, kulturalno-oświatowych i rekreacyjnych organizowanych na obiekcie Parku Poniwiec.
Do naszej dyspozycji  były siłownia, grota solna,  bilard, tenis stołowy, piłkarzyki, cymbergaj oraz basen letni  znajdujący się na obiekcie. Dzieci i młodzież uczestniczyły w cyklu zajęć sportowych: spacery ścieżkami górskimi, gry w siatkówkę, mecze piłki nożnej, aqua aerobik. Ponadto organizowane były zajęcia rekreacyjne i kulturalne takie jak: zabawy taneczne z elementami muzykoterapii, dyskoteki w rytmach Latino, karaoke, projekcje filmowe, gry i zabawy świetlicowe, zajęcia plastyczne, zajęcia z profilaktyki „Używkom mówimy NIE!”, konkursy i zabawy, ognisko z kiełbaskami, piosenkami i pląsami,  które cieszyły się dużym powodzeniem i zainteresowaniem.
Oprócz pieszych wycieczek po okolicy i do centrum Ustronia, wycieczek na Równicę oraz do parku Extreme gdzie uczestnicy mieli możliwość zjazdu torem saneczkowym Roller Coaster, uczestniczyliśmy także w pokazie filmów techniką 7D. To była atrakcja na najwyższym poziomie kina najnowszej generacji. Cechą charakterystyczną był efekt dimension czyli 7D. Oglądając wyświetlany seans odczuwaliśmy zmysłami – zapach, powiew powietrza, temperaturę, dotyk. Dodatkowym efektem wzmacniającym były fotele poruszające się do przodu i do tyłu, i na boki, to było niesamowite przeżycie. Organizowane były również wycieczki autokarowe: wycieczka do Chlebowej Chaty gdzie obozowicze wysłuchali prelekcji na temat pozyskiwania miodu, masła oraz uczestniczyli w warsztatach, podczas których samodzielnie przygotowali podpłomyki, a następnie degustowali się smakiem chleba ze smalcem, miodem i kawą zbożową. Wycieczka do Wisły, przejazd kolejką po Wiśle, wjazd na skocznię Małysza. Na górze udaliśmy się na wieżę widokową, z której widoczny jest najazd i belka startowa skoczni. Ponadto udało nam się obserwować treningi skoczków.
W Wiśle zwiedziliśmy również Pałac Prezydencki. Udaliśmy się także do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Straży Pożarnej w Ustroniu, gdzie panowie strażacy oprowadzili nas po jednostce opowiadając o swojej pracy oraz przypomnieli nam zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Odwiedziliśmy Leśny Park Niespodzianek gdzie uczestniczyliśmy
w pokazie lotów ptaków drapieżnych oraz pokazie lotów sów.
Dzięki przeprowadzonym zajęciom oraz atrakcyjnym wycieczkom uczestnicy obozu zintegrowali się, nawiązali nowe znajomości, nauczyli współpracy i współodpowiedzialności, nabyli nowych doświadczeń, nauczyli się samodzielności, nabrali pewności siebie. Spędzili czas w sposób atrakcyjny i urozmaicony, rozwijając przy tym umiejętność zachowania się
w grupie.
Na zakończenie obozu uczestnikom wręczono nagrody i upominki. Obozowicze w pełni wykorzystali czas wakacyjnego wypoczynku dzięki wsparciu finansowemu i pomocy otrzymanej z różnych źródeł. Udział w obozie to wspaniałe przeżycie, które pozostawi w pamięci uczestników wiele niezapomnianych chwil.
Wszystkim serdecznie dziękuję.

Marlena Jaśkiewicz