Okres realizacji : Od: 2024-11-18 Do: 2024-12-31
Tytuł zadania publicznego: Mikołajkowy Turniej Sportowy
Nazwa Zleceniobiorcy(-ców): Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca”
Data zawarcia umowy: 2024-11-19 Numer umowy: 3/XX/S/2024
W czwartek 5 grudnia 2024r. Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” dzięki pozyskanemu grantowi z Budżetu Województwa Łódzkiego zorganizowało Mikołajkowy Turniej Sportowy dla osób z niepełnosprawnościami. Tego dnia do Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie zjechało 100 młodych zawodników z całego województwa: oprócz gospodarzy nie zabrakło drużyn z Aleksandrowa Łódzkiego, Łasku, Koluszek, Kutna , Zgierza czy Łodzi. Bardzo się cieszę, iż w tym turnieju uczestniczyło tak wiele drużyn z Województwa Łódzkiego. Drużyny rywalizowali między sobą w takich konkurencjach jak piłka nożna, unihokej oraz rywalizacji lekkoatletycznej. Na warsztatach z rękodzieła uczestnicy turnieju wykonali pamiątkowe breloczki z makramy. Udział w tej rywalizacji sportowej należy traktować nie, jako uzyskanie samej tylko sprawności, lecz także, jako dziedzinę rehabilitacji, której wartość polega na czerpaniu radości z życia, odzyskiwania wiary we własne siły i możliwości, zwiększając również poczucie solidarności oraz przynależności do grupy, ucząc się wygrywania jak również nabywanie umiejętności przegrywania. Jednym z walorów moralnych Mikołajkowego Turnieju Sportowego było jego amatorstwo w rywalizacji sportowej, a udział w nim miał duże znaczenie psychologiczne, pomagając im pokonywać bariery psychiczne, oraz w uwierzyć w siebie. Zajęcia sportowe są szczególnie przyjemną i pożyteczną formą rozrywki i wypoczynku dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Wpływają nie tylko na prężność ciała, podnoszą sprawność umysłu a także poprawiają sprawność fizyczną przy okazji uciążliwych często prób i wysiłków w zdobywaniu zamierzonego celu.
Zamierzeniem turnieju było, aby dzieci i młodzież ze szkół specjalnych z naszego województwa biorące udział w turnieju czuły się wszystkie zwycięzcami aby na turnieju towarzyszył im uśmiech, byli zadowoleni z osiągniętych wyników sportowych. W pamięci pozostały im miłe wspomnienia i oczywiście nagrody.
Nie zwycięstwo było tu najważniejsze, ale możliwość spotkania i rywalizacji sportowej środowiska osób z niepełnosprawnościami.
Turniej zapewnił ciekawą formę nieodpłatnego spędzenia czasu wolnego. Było to ważne szczególnie dla rodzin posiadających niepełnosprawne dziecko, które mają często trudną sytuację materialno-bytową. Dodatkowo pozwolił na integrację dzieci z podobnymi problemami i rozmowę wspólną zabawę w duchu fair play.
Podczas turnieju dzieci i młodzież w czasie rozmów oraz obserwacji było można zauważyć, iż wszyscy uczestnicy spędzili czas aktywnie, wręczono wszystkim upominki i medale. Wykonano dokumentacje zdjęciową.