NASZA ŚWIETLICA – OTWARTYM OKNEM

100_1434.jpgNA   ŚWIAT  – „SZEROKIE HORYZONTY”
Z FIZYKĄ ZA PAN BRAT…

We wrześniu i październiku bieżącego roku, w świetlicy środowiskowej „Razem” odbywały się zajęcia z fizyki. Dzieci bardzo  zainteresowały zajęcia poświęcone odkryciom
w fizyce w XX wieku, a przede wszystkim wpływ odkryć naukowych na rozwój techniki, medycyny i ekologii. Forma zajęć była oparta na praktycznych działaniach i zastosowaniu fizyki wokół nas. Przedkładała rozumienie nad stroną rachunkową. Sprawiła, że dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach.

W ramach cyklu zajęć dzieci dwukrotnie odwiedziły „Experymentatorium” w Łodzi. Wycieczki te zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca”.
Miejsce to, jest nowoczesnym centrum odkryć, w którym można poznać i zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia. Bawiąc się, uczniowie zdobywali wiedzę o najtrudniejszych zjawiskach i procesach. Nawet najnudniejsze teorie stały się tam zrozumiałe i interesujące. Dzieci miały okazję brać udział w wystawach prezentowanych w tym czasie przez Discovery Center: „Tajemnice Fizyki” i „Mumia – w poszukiwaniu nieśmiertelności”.

Pierwsza wystawa pozwoliła uczniom zrozumieć zagadnienia z różnych dziedzin fizyki, takich jak magnetyzm, elektryczność, dynamika, optyka, mechanika, akustyka i dźwięk. Różne zjawiska stały się proste i czytelne dla każdego, dzięki zaprezentowaniu ich na specjalnych przyrządach i stanowiskach interaktywnych. Dzieci oglądały pokazy na stanowiskach: Budowa obrazu, Człowiek – bateria, Harfa Świetlna, Karuzela Coriolisa, Młynek Crooksa, Odczucie temperatury, Strumień powietrza. Wiele radości przysporzyło im interaktywne przedsięwzięcie, które w jasny i dowcipny sposób wyjaśnia zasady złożonego świata optyki. Bawi i uczy dzięki znakomitym przyrządom doświadczalnym, miedzy innymi: Głowa na Tacy, Lustrzany Mix, Tunel Świetlny.

Druga wystawa, z którą spotkali się uczestnicy wyjazdu, nosi tytuł: „Mumia – w poszukiwaniu nieśmiertelności” . Ten interaktywny i interdyscyplinarny projekt, tworzą dwa zróżnicowane, a zarazem znakomicie dopełniające się moduły wystawiennicze: „Skarby Egiptu” oraz atrakcja grozy i zaskoczenia „Mumia – show”. Dzieci miały okazję poznać sekrety i skarby starożytnego Egiptu, zgłębić tajniki legendy o klątwie faraona, spotkać się z faraonami, mumiami i bogami dzięki wykorzystaniu prezentacji multimedialnych. Uczniowie zobaczyli kopie najsłynniejszych eksponatów z czasów starożytnych, takie jak „złota maska Tutenchamona”, arcydzieło sztuki światowej – popiersie Neferetiti czy też przepiękną ozdobę wykonaną z kamieni szlachetnych i złota – pektorał księżniczki Sathathorjunet. Oprócz tych najsławniejszych, dzieci obejrzały także ponad 200 innych eksponatów, wśród których znajdowały się posągi bogów i faraonów, sarkofagi, malowidła z egipskich grobowców, rydwan, broń i naczynia codziennego użytku oraz bogata, urzekająca kolekcja biżuterii.
Wycieczki okazały się bardzo atrakcyjne dla uczniów. Pozwoliły na rozwinięcie zainteresowań nauką i kulturą. Ukazały nowe obszary atrakcyjnych poszukiwań, eksploracji i doświadczeń.. Taka forma edukacji przez zabawę pobudza ciekawość oraz kreatywność dzieci i młodzieży, zachęca ich do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi a zarazem daje możliwość spędzenia czasu razem z rówieśnikami w sposób niezwykle atrakcyjny.

Jak dobrze wszyscy wiemy, nie można się cieszyć grą, nie znając jej reguł, niezależnie, czy jest to gra w piłkę, gra komputerowa czy po prostu towarzyska. Podobnie, jak nie można w pełni docenić przyrody, nie znając praw nią rządzących. Właśnie fizyka jest nauką o prawach natury i jest tak elegancka, że potrafi je opisać starannie językiem matematyki. Przedstawiona w postaci ćwiczeń laboratoryjnych staje się przystępna i atrakcyjna dla dzieci i młodzieży.

Zapraszamy do galerii

Marzena Cebulska