Obóz w Ustroniu

Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” zorganizowało na okres wakacji letnich (od 22 lipca do 4 sierpnia 2012 roku) obóz sportowo – rekreacyjny przeprowadzony na bazie Ośrodka Wczasowo – Konferencyjnego „Eltrans” w Ustroniu. Kadrę obozu stanowili członkowie Stowarzyszenia na co dzień nauczyciele i wychowawcy pracujący  z młodzieżą niepełnosprawną w SOSW w Stemplewie. Podstawowym celem obozu było zapewnienie uczestnikom optymalnych warunków zdrowego i bezpiecznego wypoczynku. W trakcie trwania obozu wykorzystywano naturalne walory środowiska przyrodniczego, zaplecze Ośrodka Wypoczynkowego oraz własne pomoce dydaktyczne.

Na cały okres pobytu przewidziano dla uczestników szereg atrakcji: konkursy, zabawy przy muzyce, karaoke, ogniska oraz kąpiele w basenie pod opieką ratownika. Młodzież poznawała kulturę regionu Beskidu Śląskiego uczestnicząc w wycieczkach pieszych i autokarowych, zwiedzając najciekawsze miejsca w okolicy.   Codzienne zajęcia rozpoczynano od porannej gimnastyki dopasowanej do sprawności ruchowej uczestników. W pierwszym tygodniu młodzież została zapoznana z najbliższą okolicą, prowadzono wycieczki piesze do centrum Ustronia, w okolice Równicy lub Czantorii. Młodzież z bliska oglądała słynne piramidy oraz spacerowała wzdłuż rzeki Wisły. Wszyscy mieli możliwość zrobienia zakupów pamiątkarskich oraz pamiątkowych zdjęć.  Zorganizowano wycieczkę autokarową do pobliskiej Wisły. Młodzież zwiedzała miasto, w tym słynną rzeźbę Adama Małysza wykonaną z białej czekolady. W Wiśle zwiedzaliśmy również skocznię „Malinka” na którą wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym.  Podczas wycieczki autokarowej  na Równicę dzieci miały możliwość nie tylko podziwiania pięknych widoków, dla obozowiczów podczas tej wycieczki atrakcją  dostarczającą wiele emocji był zjazd torem saneczkowym. Mniej sprawni wychowankowie zjeżdżali wraz z opiekunami.

Korzystaliśmy również z atrakcji organizowanych na terenie Ustronia. Na pobliskim stawie kajakowym oglądaliśmy zmagania zawodników „ w pływaniu na bele czym”. W sobotnie popołudnie udaliśmy się do amfiteatru gdzie uczestniczyliśmy w „Festiwalu Piosenki Militarnej” prowadzonym przez znanego polskiego aktora. Dodatkową atrakcją festiwalu były wybory „Miss Polski Military 2012”, oraz pokaz szkockich tańców. Młodzież  w tym dniu oglądała również sprzęt wojskowy oraz dynamiczny pokaz wyszkolenia komandosów.
    W drugim tygodniu odbyliśmy pieszą wycieczkę  w kierunku Czantorii. Po dotarciu  koleją linową na szczyt mogliśmy podziwiać panoramę Ustronia. Kolejną atrakcją było zwiedzanie „Leśnego Parku Niespodzianek” w Ustroniu Zawodziu. Wszyscy uczestniczyli w pokazie lotów ptaków drapieżnych występujących w Polsce. Dzieci miały możliwość  obcowania z naturą spacerując ścieżkami przyrodniczo – dydaktycznymi w pobliżu dzikich zwierząt. Dodatkową atrakcją (zwłaszcza dla najmłodszych) było zwiedzanie bajkowej alei z ruchomą ekspozycją oraz korzystanie z placu zabaw.
Aby lepiej poznać kulturę Beskidu Śląskiego zorganizowana została wycieczka autokarowa do miejscowości Istebna. Obozowicze uczestniczyli w prelekcji zorganizowanej w kurnej chacie przez pana Jana Macoszka. Młodzież dowiedziała się jak dawniej wyglądało życie góralskiej rodziny, jak mieszkali i z jakiego sprzętu korzystali na co dzień. Uczestniczyliśmy również w pokazie instrumentów pasterskich; niektórzy mieli okazję spróbowania swoich sił w graniu na tych instrumentach. 
Ważnym punktem obozu były również spacery podczas których uczestnicy poprawiali swoją kondycję fizyczną. Chodziliśmy szlakami spacerowymi wzdłuż Wisły, w kierunku Równicy lub Czantorii, szliśmy „źródlanym” szlakiem spacerowym do „źródła żelazistego”.
Korzystaliśmy również z bazy Ośrodka w którym mieszkaliśmy. Śpiewano piosenki przy ognisku
i pieczono kiełbaski. Młodzież chętnie uczestniczyła w zabawach „karaoke”, dyskotekach, wykonywała prace plastyczne tematyką związane z pobytem w górach. Prowadzono konkursy wiedzowe, rozwiązywano zagadki i rebusy. Młodzież chętnie pływała w basenie który znajduje się na terenie Ośrodka, graliśmy w piłkę nożną, siatkową oraz unihokeja. Prowadzono zajęcia z chustą animacyjną, pląsy oraz inne zabawy mające wpływ na prawidłową integrację grupy.
Na zakończenie pobytu wszyscy obozowicze otrzymali pamiątkowe zdjęcia na płytach CD, oraz upominki. Dla wszystkich przygotowano także słodki poczęstunek. Do domów wszyscy wrócili trochę zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy. Czynny i racjonalny wypoczynek w nowym miejscu przyczynił się do poprawy kondycji fizycznej i psychicznej.
Stowarzyszenie  dziękuje za okazaną pomoc kierownictwu Ośrodka „Eltrans” w Ustroniu oraz panu Ryszardowi Andrysiakowi, który cały czas pamiętał o obozowiczach i dostarczył nam między innymi fontannę z czekoladą oraz owoce.

Zapraszamy do galerii

        Kierownik Obozu
 Mariusz Bryła