Półkolonie letnie realizowane ze środków KRU

 Półkolonie letnie realizowane ze środków KRUS w Środowiskowej Świetlicy Integracyjnej „Razem” w Stemplewie dobiegły końca!

Po raz kolejny Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” w Świnicach Warckich zorganizowało półkolonie letnie dla dzieci i młodzieży ze wsi Stemplew i okolic. Wypoczynek możliwy był dzięki wsparciu KRUS  . Tegorocznym półkoloniom przyświecało hasło: „Aktywnie, Zdrowo, Kolorowo”. Zajęcia odbywały się w terminie 8.-19.07.2013r, w godz. 8-16. Program półkolonii oparty został na organizacji zajęć mających na celu zapewnienie dzieciom aktywnej formy spędzania wolnego czasu podczas wakacji. Różnorodne formy zajęć: sportowe, integracyjne, plastyczne, muzyczne, taneczne, a także wycieczki, spacery wypełniły wakacyjny czas w sposób aktywny, bezpieczny i twórczy. Warto podkreślić, iż koloniści chętnie korzystali z ulubionych zajęć.

Naszą wspólną wakacyjną przygodę rozpoczęliśmy integracją grupy, tworząc kontrakt grupy, dotyczący zasad i reguł panujących podczas dwutygodniowego wypoczynku. Każda grupa wykonała logo i hasło. Prowadzone były zajęcia z j. angielskiego- jako pomoc w nauce oraz  poprawa i nauka swobodnej komunikacji w tym języku. Drugiego dnia dzieci i młodzież uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych „Umiem powiedzieć –NIE! Oraz warsztatach rękodzielniczych z gliny. Powstały piękne miski, wazony. Mimo, iż wszyscy bardzo się wybrudzili, warsztaty było motywacją do dalszego działania. Środowy poranek rozpoczął się od zajęć profilaktycznych „Inny- nie znaczy gorszy”, a następnie udaliśmy się na wycieczkę do Zagrody Młynarskiej do Uniejowa, gdzie wszyscy wzięliśmy udział w procesie produkcji ekologicznych wypieków. Uczestnicy wycieczki przeszli ścieżką edukacyjno- przyrodniczą w Zespole Zamkowo- Parkowym. Była to niezapomniana lekcja plenerowa z ekologią w tle. Kolejnym dzień przyniósł ucztę dla podniebienia- zostały przeprowadzone warsztaty kulinarne. Dzieci samodzielnie stworzyły przysmaki z owocami: desery, sałatki, surówki. Najprzyjemniejszym momentem była degustacja i dzielenie się pysznościami z naszymi niepełnosprawnymi przyjaciółmi. Piątkowy dzień upłynął bardzo szybko. Wycieczka do Parku Dinozaurów do Kołacinka przyniosła wiele niezapomnianych wrażeń. Przechadzaliśmy się podziwiając gatunki dinozaurów, miło spędziliśmy czas w figloraju, a także zwiedziliśmy krainę bajek.

Następny tydzień rozpoczął tematykę związaną z najbliższą okolicę. Dzieci wykonały plakat obrazujący ich miejscowość w której żyją . Towarzyszyła im również pogadanka na temat emocji, rozwiązywania konfliktów oraz radzenia w trudnych sytuacjach. W między czasie dzieci nauczyły się tańca współczesnego na warsztatach „Taniec i dobre maniery”, a także układu tanecznego, który zaprezentują na Festynie Rodzinnym. Kolejny dzień miał na celu wykazać aktywność twórczą podopiecznych świetlicy. Podczas zajęć plastycznych powstały piękne prace, tworzone techniką decoupage. Dzieci miały czas na ekologiczne gry, zabawy stolikowe, a także poznały trasę wzdłuż „Natura 2000”. Środa rozpoczęła się zawodami sportowymi i zabawami na świeżym powietrzu. Dzieci uczestniczyły w wielu formach sportowych przygotowanych przez opiekunów przestrzegając zasady fair-play  i zdrowej rywalizacji. Kolejny dzień był długo oczekiwany przez podopiecznych, ponieważ czekał na nich wyjazd na basen do Uniejowa. Szaleństwom w wodzie nie było końca, a czas spędzony w wodzie upłynął szybko. Po basenie udaliśmy się na plażę, a następnie do pobliskiego parku, gdzie odbył się turniej sportowy, w którym jako przybory zostały wykorzystane surowce wtórne- gazety, butelki, kartony. Zawody pokazały uczestnikom, jak można bawić się ekonomicznie i ekologicznie. Ostatni dzień półkolonii letnich w świetlicy to czas podsumowań. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Z wizytą zjawił się również reprezentant Oddziału KRUS w Łęczycy , który przeprowadził z dziećmi pogadankę na temat bezpiecznych wakacji i konkursy dotyczące bezpieczeństwa z nagrodami.

Półkolonie łączyły wypoczynek z edukacją ekologiczną, profilaktyczną, nauka języka angielskiego, tańcem i zdrową sportową rywalizacją. Wszystko pod czujnym okiem młodej aktywnej kadry pedagogicznej . Przez cały okres wypoczynku dzieci zbierały punkty –podsumowano każdy tydzień i niespodzianką były piękne nagrody dostosowane do wieku podopiecznych, płci i zainteresowań. W międzyczasie nie zabrakło łakociowych niespodzianek . Ważnym elementem dnia były tez smaczne posiłki.
Czas spędzony na półkoloniach letnich w Stemplewie z pewnością pozostanie w pamięci uczestników na długi czas. Do zobaczenia za rok !

 Marta Bartczak
Agnieszka Barańska
Ewa Zgoda