Sprawozdanie Rambit 2009

RAMBIT’2009

Już po raz dwunasty w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym im. Juliana Tuwima w Stemplewie dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Łodzi oraz Starostwa Powiatowego w Łęczycy spotkały się dzieci i młodzież ze szkól specjalnych oraz placówek opiekuńczo wychowawczych na Turnieju Drużyn RAMBIT. Tegoroczny Rambit połączony był z Dniem Sadu i Jabłka. Spotkania te mają na celu przede wszystkim integrację dzieci i młodzieży z różnych środowisk, wdrażanie do zdrowej i zgodnej rywalizacji, podnoszenie sprawności psychofizycznej. Podczas tegorocznego Turnieju uczestnicy mieli okazję wykazać się wiedzą z zakresu ekologii, udzielania pierwszej pomocy,  zdolnościami plastycznymi, kucharskimi oraz zaimponować swą  sprawnością fizyczną. Pierwszego dnia drużyny aktywnie uczestniczyły w turnieju wiedzowym, wykonywali jesienne drzewa z bibuły i pomalowanych liści, wspólnie bawiły się przy ognisku i piekły kiełbaski. Wieczorem  każdy miał możliwość zaprezentować swe umiejętności wokalne podczas zabawy KARAOKE.

Sobota obfitowała w zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach,  manualne i sportowe. Każdy uczestnik Rambitu miał możliwość zabandażowania ręki koledze, opatrzenia rany głowy, wykonania sztucznego oddychania oraz ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej – na szczęście  były to tylko ćwiczenia, nikt nie był ranny. Uczestnicy Turnieju strugali jabłka, przygotowywali je do suszenia, wykonywali wspaniałe girlandy z suszonych liści, dzikiej róży i małych jabłuszek. Na szarym papierze odciskali pomalowane farbami  liście – w ten sposób powstawały malownicze arkusze papieru do pakowania.  Niezwykle zabawne okazało się wyjmowanie jabłek z miski z wodą bez użycia rąk. Każde dziecko wykonało swojego ”aniołka – jabiołka” z kolorowego papieru, jabłek i kolorowych wstążeczek. Nie zabrakło także deseru, który przygotowali sobie sami uczestnicy. Z ciasta francuskiego i jabłek upiekli pyszne rogaliki. Część sportowa podzielona była na dwa etapy. Pierwszym, była gra terenowa pt. „Leśna wyprawa”. Uczestnicy posługując się mapą mieli za zadanie odnalezienie pięciu punktów kontrolnych. Na punktach tych, czekali instruktorzy, którzy kontrolowali  przebieg wykonywanych przez młodzież zadań. Należało do nich: odnalezienie ukrytego listu, zapamiętanie jego treści a w dalszej części współzawodnictwo w pokonywaniu terenowych zadań ruchowych. Grę kończyło podanie przez uczestników haseł związanych z ekologią. Zadanie, pokazało młodzieży jak można aktywnie wykorzystać otaczające nas środowisko do spędzania czasu wolnego. Do drugiego etapu zawodów drużyny przystąpiły podzielone na grupy sprawnościowe. Konkurencje zawodów tworzył zestaw różnorodnych gier i zabaw z współzawodnictwem, który przeprowadzony był w oparciu o przepisy 1001 gier i zabaw. Drużyny rywalizowały w szesnastu konkurencjach. Były one dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości sprawnościowych dzieci i młodzieży. Podczas zmagań sportowych wszyscy byli bardzo zdyscyplinowani, przestrzegali reguł i w szczególny sposób, bo zabawowy rozwijali zdolności motoryczne i sprawność fizyczną. Wieczorem po obfitym w wydarzenia dniu przyszedł czas na relaks przy muzyce – dyskoteka udała się super.

W niedzielne przedpołudnie podczas zajęć pod hasłem „Sprawne ręce”  młodzież wykonywała jesienne bukiety z serwetek, zdobiła wazoniki sznurkiem oraz z gazet  wykonywała ramki do zdjęć. Podczas uroczystego zakończenia Turnieju wszystkim drużynom wręczono dyplomy oraz worki pełne nagród. Nie było przegranych – wszyscy bawili się świetnie i doskonale wykonywali swoje zadania – wszyscy są  zwycięzcami. Uczestnicy mogli przez cały czas trwania turnieju częstować się podarowanymi  jabłkami z  sadów Pani Moniki Hajduk ze Stemplewa. Stowarzyszenie Mamy Wielkie Serca jako organizator dziękuje wszystkim sponsorom i ofiarodawcą i ma nadzieję, że nasi goście miło będą wspominać czas spędzony u nas i z radością przyjadą na następny Turniej Wiedzy i Umiejętności RAMBIT, na który już dziś zapraszamy. (AgZ)

Zapraszamy do galerii