Sprawozdanie z organizacji Obozu sportowo – rekreacyjnego w Ustroniu

Sprawozdanie z organizacji Obozu sportowo – rekreacyjnego w Ustroniucimg4531.jpg
w dniach 05 – 18 lipca 2009 r. zorganizowanego przez
Stowarzyszenie„Mamy Wielkie Serca” w Świnicach Warckich.

Obóz sportowo rekreacyjny dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich odbył się w miejscowości Ustroń znajdującej się w paśmie gór Beskidu Śląskiego w dniach 05 – 18 lipca 2009 r.
W obozie wzięły udział dzieci i młodzież z terenów wiejskich, z gminy Grabów, Świnice Warckie, Witonia, Uniejów, Kiernozia – w sumie 50 dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych oraz 6 osób wykwalifikowanej kadry pedagogicznej i specjalistycznej. Na bazę wybrano Ośrodek Wczasowo Konferencyjny „Eltrans” ul. Lipowa 20, 43 – 450 Ustroń.
Na obozie zapewniono dzieciom atrakcyjny program, który w sposób znaczący nie tylko wspierał rozwój intelektualny i fizyczny dzieci, proces rehabilitacji, ale także dawał możliwości relaksu i wypoczynku. Dzieci brały udział w wielu zajęciach sportowych, kulturalno oświatowych i rekreacyjnych.

Oprócz typowych zajęć programowych przewidzianych do zrealizowania na obozie przeprowadzono cykl zajęć sportowych, gdzie propagowano sporty indywidualne i zbiorowe m.in.: spacery ścieżkami górskimi Ustronia, tenis stołowy, siłownia, salon fitness, bilard, basen letni znajdujący się na obiekcie. Organizowane były również zajęcia kulturalne, plastyczne, na których dzieci rysowały, malowały „Ustroń w moich oczach”. Odbył się festiwal piosenki obozowej, konkurs karaoke „Śpiewać każdy może” gra „Nibylandia”, której celem była integracja.

Na wielką atrakcyjność obozu wpłynęły wycieczki autokarowe: wraz z przewodnikiem udaliśmy się na wycieczkę po najbliższym regionie (mała pętla beskidzka), podczas której zwiedziliśmy Chatę Kawuloka gdzie zapoznano nas z tradycjami dawniej żyjących górali, Koniaków gdzie zwiedziliśmy wystawę koronek koniakowskich, arcydzieła dziewiarstwa ręcznego, Centrum Edukacji Ekologicznej. Podczas wycieczek zwiedziliśmy także miasto Wisłę – Muzeum narciarstwa polskiego, rynek, dom Adama Małysza, skocznie „Malinka”, Pałac Prezydencki, „Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa”, „Zbiory Marii Skalickiej” w Ustroniu. Korzystaliśmy również z krytej pływalni „Delfin” oraz kręgielni znajdującej się w Skoczowie. Mieliśmy również okazję przekroczyć granicę z Czechami podczas zakupów w pobliskiej miejscowości Leszna Górna. Udaliśmy się wraz z przewodnikiem na pieszą wycieczkę niebieskim szlakiem by zdobyć górę Czantorię 995m n.p.m., na jej szczycie uczestniczyliśmy w pokazie ptaków drapieżnych. Zwiedziliśmy również górę Równicę 884m n.p.m. gdzie podczas wycieczki widzieliśmy piękne piramidy zbudowane za czasów Edwarda Gierka oraz Hotel Belweder, udaliśmy się również do Parku Extreme gdzie czekał na nas tor saneczkowy Roller Coaster. Tor miał 200 metrowy podjazd, 600m długości zjazdów i sporo zakrętów gwarantujących duże emocje. Jest np. serpentyna, gdzie z 360-stopniowego zakrętu wpadamy od razu w 180 – stopniowy, a wszystko dzieje się kilka metrów nad ziemią. Uczestniczyliśmy w pokazie filmu techniką 4D. Odwiedziliśmy także Leśny Park Niespodzianek gdzie spotkaliśmy ciekawe zwierzęta i mogliśmy wysłuchać pięknych bajek.
Odbywały się spotkania z muzyką, dyskoteki, projekcje filmów video i kina domowego, a także ogniska, na których dzieci uczyły się pląsać, śpiewać piosenki. Prowadzono zajęcia m.in.  z rehabilitacji ruchowej, gimnastyki korekcyjnej, z muzykoterapii. Dzieci zintegrowały się, lepiej poznały, nawiązały nici przyjaźni, sympatii i koleżeństwa dzięki prowadzonym zajęciom warsztatowym.

Wypoczynek, rekreacja i częściowa rehabilitacja jak i także nauka zostały połączone w jedno wielkie zadanie, przed którym stanęła kadra i uczestnicy. Obóz jest dobrą formą stwarzania warunków do prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży, dla wielu z nich był to pierwszy wyjazd w życiu, zwiedzanie tak atrakcyjnych miejsc na stałe zapisze się w ich wspomnieniach, a zawiązane znajomości mogą przetrwać długie lata.
Na zakończenie obozu wręczono uczestnikom dyplomy, okolicznościowe pamiątki, smycze oraz drobne upominki i nagrody. Obóz na długo zapadnie w pamięci dzieciom, a zdjęcia, kroniki oraz strona internetowa Stowarzyszenia będą przypominały chwile obozowego życia. Dzięki wsparciu finansowemu i pomocy otrzymanej z różnych źródeł dzieci mogły przeżywać swoją przygodę w górach. Wszystkim sponsorom i ofiarodawcom serdecznie dziękuje.

Zapraszamy do galerii

Kierownik obozu
mgr Paweł Gawron