Rozszerzanie działalności Świetlicy Socjoterapeutycznej we wsi Stemplew poprzez realizacje Innowacyjnego Programu Profilaktyczno Edukacyjnego, półkolonii w okresie wakacyjnym oraz Usług dla Rodzin w formie udzielania porad prawnych pedagogicznych, psychologicznych i terapii: „MIEJ NADZIEJĘ – WYBIERZ LEPSZE JUTRO !!!”
W PROGRAMIE INTEGRACJI SPOŁECZNEJ
Zadanie realizowane było od 9 lutego 2009 do 22 grudnia 2009 roku. Świetlica objęła opieką 25 dzieci z okolic Stemplewa. Zajęcia realizowano zgodnie z planem od 14.00-19.00. Dzieci i młodzież spożywała ciepły posiłek i przygotowywała sobie pod okiem opiekuna posiłek wieczorny. Każdego dnia podopieczni świetlicy odrabiali lekcje, mieli zajęcia tematyczne oraz liczne zajęcia wspierające rozwój i zainteresowania. Aktywność twórczą rozwijali podczas zajęć artystycznych. Papieroplastyka, witraże , rysunki tematyczne, ozdoby, upominki z mas plastycznych, artystyczne wytwory świąteczne, ludowe i dekoracja świetlicy to tylko nieliczne przykłady zrealizowanych działań. W trakcie przeprowadzono liczne konkursy plastyczne , najzdolniejsi otrzymywali nagrody i wyróżnienia.
Aktywność ruchową usprawniano na zajęciach sportowo rekreacyjnych, rehabilitacyjnych m.in. w siłowni, podczas jazdy konnej, gimnastyki korekcyjnej i podczas zawodów systematycznie rozgrywanych.
Aktywność umysłowa to głównie godziny edukacyjne, wychowawcze, pomoc w nauce, rewalidacja i zajęcia korekcyjno kompensacyjne. Również systematyczne spotkania z językiem angielskim przyniosły efekty. Pięknie wypadł konkurs pisania połączony z przepisywaniem i omówieniem praw dziecka. Zajęcia profilaktyczne oraz spotkania z pedagogiem i psychologiem odbywały się cyklicznie
i pomogły zrozumieć co jest w życiu ważne , jak prawidłowo funkcjonować i pokonywać trudności. Również dorośli mogli rozwiązać swoje problemy w kontaktach z fachowcami podczas ich comiesięcznych dyżurów.
Korzystanie z nowoczesnych technologii – zajęcia komputerowe, czytelniczo medialne to była nauka i atrakcja dla podopiecznych świetlicy . Rodzice i opiekunowie mogli korzystać
z dostępu do Internetu i komputera w godzinach 18.00-19.00. Swoje osiągnięcia dzieci prezentowały podczas konkursów, spotkań okolicznościowych, integracyjnych, spotkań rodzinnych w świetlicy, imprez i spotkań przedświątecznych. Od lutego do czerwca zrealizowano wszystkie zajęcia tematyczne i specjalistyczne:
Luty- „Jestem przyjacielem i mam przyjaciół. Walentynki w świetlicy.”- zabawy integracyjne.
Marzec-Witaj wiosno –tradycje ludowe, wycieczki, konkursy, ognisko. Prowadzono działania ekologiczne
Kwiecień- ‘Tradycje i zwyczaje świąteczne- spotkania rodzinne.” Uczestniczyliśmy w imprezie integracyjnej -Koń nasz przyjaciel, gdzie drużyna świetlicy prezentowała swoje umiejętności.
Maj- „Cała Polska czyta dzieciom- my też !”-miesiąc poświęcony książce, czytaniu. Udział drużyny świetlicowej w Zlocie ZHP” NS”.
Czerwiec- „Moja rodzina, moje drzewo genealogiczne.” W tym miesiącu zorganizowano Święto Rodziny/ Dzień dziecka, Dzień ojca i mamy./Wszyscy razem świetnie się bawili, przygotowywali wspólnie desery, a dzieci dały popis umiejętności artystycznych. Następnym etapem były półkolonie letnie – Aktywne i bezpieczne wakacje codziennie w godzinach 9.00 – 15.00 przez 10 dni dla 25 osób. Wszystkie zadania i wycieczki związane z półkoloniami zostały zrealizowane. We wrześniu odbył się nabór nowych podopiecznych. Zajęcia codzienne toczyły się wg planu od 14.00 – 18.00 dla dzieci i od 18.00 – 19.00 możliwość korzystania z porad i komputera przez dorosłych. Wszystkie formy wsparcia i zajęć terapeutycznych kontynuowano.
Realizacja zajęć tematycznych przebiegała wg planu:
Wrzesień – „Ekologiczne działania wokół pomnika przyrody w Stemplewie”. W świetlicy odbyły się warsztaty pierwszej pomocy.
Październik – „Spotkanie z rzeźbą i diabłem Borutą.”Dzieci poznały wiele legend i twórczości związanych z tematem. W ramach konkursu wykonywały prace plastyczne i rzeźbiarskie. Otrzymały drobne nagrody. Brały udział w imprezach integracyjnych Rambit i Dzień Sadu i Jabłka, gdzie drużyna prezentowała swoje umiejętności.
Listopad – „Tradycje i obrzędy andrzejkowe.” Dzieci brały udział w imprezie integracyjnej andrzejkowej oraz uczestniczyły z drużyną w warsztatach „Nie panikuj! – RATUJ!”. Zapoznały się również z deklaracją praw dziecka UNICEF.
Grudzień – przebiegał pod hasłem „Tradycje świąteczne regionu”, spotkania z twórcami ludowymi, konkursy na ozdobę i kartkę świąteczną. Podsumowaniem była Wigilia Integracyjna z mikołajem
i paczkami. Wszystkie formy wspierania rodziców i opiekunów poprzez doradztwo i dyżury zostały zrealizowane. Wszystkie wydarzenia odnotowano w formie zdjęć i opisów w kronice Ośrodka oraz w czasopiśmie Stowarzyszenia i na stronie internetowej. Opiekunem codziennym wychowanków świetlicy była najpierw pani Ewa Krawczyk, a od września pani Ewa Kolasa, wspierali je pedagodzy, rehabilitanci, specjaliści i młodzi stażyści. Wszyscy świetnie współpracowali ze sobą, dzięki czemu świetlica dla wielu dzieci była drugim domem, dla innych miejscem atrakcyjnego spędzania czasu i bezpieczną, a jednocześnie twórczą przystanią. Mamy nadzieję na kontynuacje działań , aby nie zaprzepaścić osiągniętych rezultatów.
/ A.Bryzgalska