SZEROKIE HORYZONTY

                                                                                              
Pędzisz niepowstrzymana w tętniącym galopie
Wichrem dziejów swych gnana i przyszłości sławą!
Pędzisz i nas porywasz, na dziw Europie
Strzelista, wytężona stolico, Warszawo!
Julian Tuwim, Warszawa rozbłyskana (1936)

Słowa poety są nadal aktualne… .Przekonać  się  o tym mogli podopieczni Świetlicy Środowiskowej RAZEM ze Stemplewa oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im. Juliana Tuwima w Stemplewie biorąc udział w  wycieczce  do Warszawy,  która odbyła się dnia 23 marca 2010r. Wyjazd był  możliwy dzięki funduszom  pozyskanym z konkursu PO F IO  MPIPS na  realizacje projektu : NASZA ŚWIETLICA OTWARTYM OKNEM NA ŚWIAT „ SZEROKIE HORYZONTY”  Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z największą w Polsce aglomeracją miejską. Odwiedziliśmy stolicę – miasto, które liczy 1,7 mln mieszkańców, posiada jedyną w kraju linię metra, okazałe biurowce ze szkła i aluminium a także najwyższy budynek  – Pałac Kultury i Nauki (230,68m).

Pierwszym punktem zwiedzania była wystawa ekologiczna  „Nasza Ziemia” mieszcząca się właśnie w Pałacu Kultury. Dodatkową atrakcją był wjazd windą szybkobieżną  (6 m/s) na 30 piętro budynku oraz podziwianie panoramy Warszawy z tarasu widokowego.  Kolejną zdobyczą techniki, którą mieliśmy okazję poznać było metro. Przejazd podziemną koleją wywołał u naszych podopiecznych niezapomniane emocje. Ciekawym  doświadczeniem było skasowanie biletów, przejście przez bramki  oraz  śledzenie trasy przejazdu.  Opiekunowie uczulali uczniów na kwestie bezpieczeństwa i kulturalnego zachowania się.

Nie mniejszym przeżyciem była także kontrola młodzieży za pomocą profesjonalnego sprzętu przed wejściem na taras widokowy na największym w Polsce lotnisku Okęcie. Uczniowie musieli pozbyć się wszelkich metalowych przedmiotów i podporządkować się zaleceniom obsługi lotniska. Z tarasu widokowego oglądaliśmy startujące i lądujące samoloty , obserwowaliśmy organizację pracy portu lotniczego.

W ramach wycieczki zwiedziliśmy zabytkową część stolicy. Starówka , nadal przepełniona duchem minionej epoki,  stanowi kontrast dla nowoczesnej części miasta.  Zaskoczeniem dla nas było to, że ruchomymi schodami można wjechać niemalże na Plac Zamkowy.  Podziwialiśmy stylowe kamienice, Zamek Królewski, architekturę katedry św. Jana.  Przespacerowaliśmy się uliczkami starówki , uliczką Kamienne Schodki –   wąskim, stromym przejściem z ul. Krzywe Koło  do ul. Brzozowej, znanym ze starych piosenek. Przeszliśmy barbakanem – pasem  warszawskich murów obronnych na przejściu ze Starego do Nowego Miasta.  Obejrzeliśmy pomniki upamiętniające walki  Polaków podczas  Powstania Warszawskiego. mWarszawa  to niezwykłe miasto łączące w sobie elementy nowoczesności i historii, które  wywarło na nas ogromne wrażenie. Mogliśmy zaobserwować różnice w codziennym życiu mieszkańców wielkich aglomeracji i środowiska wiejskiego i dostrzec jak postęp cywilizacyjny zmienia oblicze współczesnych miast.

Zapraszamy do galerii

Dominika Jankowska
Agnieszka Zielonka