SZTUKA WOSKIEM MALOWANA

Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” było organizatorem warsztatów, których tematem było tworzenie batikowych obrazów. W kursie wzięło udział 11 osób – nauczycieli  i wychowawców Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im. Juliana Tuwima  w Stemplewie. Warsztaty odbyły się na bazie Ośrodka.
Batik wytwarzany jest od ponad 2000 lat, jest to jedna z najstarszych technik malarskich na świecie. Batikiem określamy zarówno technikę zdobienia tkaniny barwnym ornamentem, jak i samą tkaninę wykonaną tą techniką.
Sposób tworzenia batików polega na nakładaniu na odpowiednie części tkaniny warstw wosku, a następnie barwieniu (np. przez zamoczenie całej tkaniny lub jej fragmentów w roztworze z farbą). Powstałe batiki bardzo często określane są jako woskowe witraże. Spowodowane jest to tym, że kiedy gotowy batik zostanie oświetlony od tyłu przypomina właśnie kompozycję wykonaną w technice witrażu.
Ze względu na niepowtarzalność ręcznie wykonywanego rysunku oraz przypadkowe
pęknięcia skorupki wosku, każda z wykonanych przez uczestniczki warsztatów prac zyskała unikatowy charakter, a różnobarwne ornamenty zdobiące powierzchnię tkanin to wynik
technicznej oraz tradycyjnej technologii barwienia, która pozwoliła na uzyskanie szerokiej
gamy trwałych i głębokich kolorów.
Nowo poznana technika z pewnością zagości w pracowniach Ośrodka, gdzie młodzież pod opieką nauczycieli i wychowawców będzie malować woskiem piękne obrazy./AgZ/
[nggallery id=166]