W dniach 23-28 sierpnia dwanaścioro młodzieży z Ośrodka Szkolno Wychowawczego im. Juliana Tuwima w Stemplewie uczestniczyła w warsztatach z projektu „Też potrafię – grupowe zajęcia wspierające i rozwijające osoby niepełnosprawne” realizowanych przez Główną Kwaterę ZHP w Warszawie ze środków PFRON. Warsztaty odbyły sią na Mazurach w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym „Perkoz”. Transport dla dzieci zabezpieczyło Stowarzyszenie Mamy Wielkie Serca.
Warsztaty były podzielone na cztery grupy tematyczne: drama, taniec, muzyka, zajęcia twórcze. Na zajęciach tanecznych dzieci, wymyślały choreografię, ćwiczyły układy ruchowe. Zajęcia miały na celu zwiększenie pewności siebie, rozwijać koordynację ruchowo – wzrokową. Natomiast na warsztatach muzycznych uczestnicy mogli mieć namacalny kontakt z instrumentami muzycznymi – dotknąć, zagrać, poznać budowę instrumentów takich jak: skrzypce, wiolonczela oraz altówka. Młodzież uczestniczyła w zabawach muzycznych, wystukiwali rytm i takt, uczyli się pląsów i piosenek. Podczas zajęć z dramy grupa musiała przygotować krótkie przedstawienie teatralne Legendę „O rzece Łynie”. Wykonywali dekoracje, przygotowywali pacynki, podzielili się rolami, wyłonili spośród siebie narratora, aktorów i statystów. Miały one na celu nauczyć dzieci współpracy w grupie i ich integrację. Na zajęciach plastycznych młodzież wykonywała motyle i biżuterie z wiórów drewna osikowego. Warsztaty te wzbudziły u dzieci ciekawość taką formą, nauczyły ich koncentracji cierpliwości i staranności wykonania.
W czasie trwania wyjazdu organizatorzy zaprosili nas na całodniowa wycieczkę do Olsztyna. Dużych wrażeń tego dnia dostarczył nam seans filmowy „Kosmiczny express” w Olsztyńskim Planetarium. Był on poprzedzony pokazem prezentującym wygląd nieba, gwiazd i gwiazdozbiorów. Kolejnym etapem naszej wycieczki był Olsztyński Zamek Królewski. Na jego dziedzińcu stoi studnia, z której czerpał wodę sam Mikołaj Kopernik. W 1516 r. objął on stanowisko kanonika-administratora dóbr kapitulnych. Oglądając wystawy zamkowe, zwróciliśmy uwagę na piękne sklepienia, tzw. kryształowe, w komnacie Mikołaja Kopernika. Podczas pobytu w Olsztynie najznamienitszy mieszkaniec zamku znalazł czas dla swoich pasji astronomicznych. Wszyscy uczestnicy wycieczki mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wizerunkiem M. Kopernika. Następnym etapem było zwiedzanie Starówki i Ratusza w Olsztynie. Następnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Huty Szkła Artystycznego w Olsztynku, uczestnicy mogli dowiedzieć się jak wpala się szkło od piasku do cudownych przedmiotów takich jak: ptaszki, kwiaty, nie zapomniane wrażenia. Ostatnimpunktem wycieczki był Grunwald, dzieci mogli na żywo dotknąć historii tego miejsca, razem z przewodnikiem zwiedzaliśmy i słuchaliśmy historii tego miejsca Pomnik Grunwaldzki, Wzgórze Pomnikowe, Amfiteatr oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
W czasie pobytu organizatorzy zapewnili nam również wiele innych atrakcji ognisko integracyjne, dyskoteki, zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, spacery po lesie i nad jezioro Pluszne, grę terenową – uczestnicy poznawali teren obozu, wykorzystywali umiejętności i zdobyta wiedzę podczas zajęć w praktyce podczas wyjścia w teren.
Czas szybko mijał, ani się obejrzeliśmy, gdy trzeba było podsumować warsztaty w Perkozie, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy plecak z logo projektu oraz maskotkę. Serdecznie dziękujemy za udział w projekcie całej kadrze ZHP, za mnóstwo inspiracji twórczych.
Do zobaczenia
Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj!!!
Ewa Krawczyk, Marta Różalska