Ubiegłoroczne zainteresowanie uczestników Przeglądu Tanecznego w Stemplewie zmotywowało organizatorów do kontynuowania również i w tym roku tej inicjatywy.
4 czerwca 2013r. do SOSW w Stemplewie dotarło ponad 250 występujących z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz specjalnych, aby zaprezentować swoje umiejętności taneczne.
Celem II Przeglądu Tanecznego „W Sercu Taniec” była prezentacja dowolnego układu tanecznego dziecięcych i młodzieżowych zespołów, solistów. Istotna też była wymiana doświadczeń w zakresie pracy z zespołami tanecznymi, a także rozwijanie talentów artystycznych, kształtowanie umiejętności współzawodnictwa oraz integracja uczestników, instruktorów, biorących udział w imprezie. Regulamin imprezy przewidywał prezentację różnych form tańca w czterech kategoriach: przedszkola, szkoły specjalne i integracyjne, szkoły podstawowe, gimnazja. Trzeba przyznać, iż jury w składzie Pani Ewa Ignaczak, Pani Sława Bednarek, Pani Elżbieta Lipińska oraz Pani Aleksandra Sobańska, musiało podjąć niełatwą decyzję i przyznać miejsca uczestnikom. Jury za najważniejsze postawiło sobie takie walory prezentacji, jak: technikę, choreografię, rytm oraz ogólne wrażenie artystyczne. Właściwe wykonanie podstawowych elementów danego stylu tanecznego, charakter tańca, poziom trudności, umiejętność poruszania się na scenie, współpraca między tancerzami, tematyka układu, jak również dopasowanie strojów do tematu prezentacji, to wartości, które były brane podczas obrad jury.
Po oficjalnym otwarciu imprezy przez Dyrektora Ośrodka P. Andrzeja Zielonka organizatorzy przywitali zaproszonych gości, gospodarzy imprezy, Klub Młodego Ratownika, który czuwał nad bezpiecznym przebiegiem imprezy, pracowników SOSW w Stemplewie oraz wszystkich przybyłych gości. Zanim przystąpiono do konkursu na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Buczkowiacy”. Jest to zespół od 2004 roku działający przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Buczku. Instruktorem grupy jest Pani Ewa Ignaczak, choreografem – Pan Jacek Lewandowski, kapela pod kierunkiem Pana Stanisława Wojtczaka. Zespół opracował programy artystyczne tańców i przyśpiewek. Występowali w 2006 roku podczas Dożynek Prezydenckich. Wartym podkreślenia jest fakt, iż Zespół „Buczkowiacy” jest trzykrotnym laureatem Mzurkowskich Spotkań z Folklorem. W 2013 roku otrzymał I miejsce na VI Przeglądzie Pieśni i Tańców Ludowych w Mzurkach. Także w tym roku uczestniczył w Wojewódzkich Prezentacjach Inspirowanych Sztuką Ludową pod Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego. W ubiegłym roku starsza grupa prezentowała się na Festiwalu Folklorystycznym w Bułgarii. A podczas II Przeglądu Tanecznego, również miał zaszczyt gościć „Buczkowiaków” SOSW w Stemplewie.
Jako pierwsza na scenie pojawiła się grupa dzieci najmłodszych w kategorii przedszkola. Było wesoło i kolorowo. Następnie zaprezentowały się szkoły specjalne, podstawowe i gimnazjalne. Prezentacje były bardzo ciekawe, a wykonawcy zaangażowani i przejęci swoimi występami. Atmosfera wspaniałej zabawy przy muzyce udzielała się wszystkim, zarówno występującym, jak i widowni, która tłumnie zgromadzona, gromkimi brawami nagradzała tańczących. Przegląd umożliwił występ grupom prezentującym różne formy taneczne. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Podczas debatowania jury występowała Sekcja Judo z Klubu Sportowego Kasztelania w Brudzewie wraz z młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego w Turku, pod kierownictwem trenera pana Marka Kujawy. Sekcja judo powstała w 2001 roku, zaliczana jest do czołowych sekcji judo w Polsce. Przez liczne występy zawodnicy Kasztelani Brudzew sekcji judo byli oraz są systematycznie powoływani do kadry wielkopolski oraz powoływani na zgrupowania kadry Polski. Wielokrotnie uczestniczyli w Turniejach Międzynarodowych stając na podium. Pokaz naprawdę zapierał dech w piersiach. Po widowiskowo zaprezentowanej sztuce walki i gorących brawach zachwyconej widowni przyszedł czas na podsumowanie.
Jury przyznało następujące miejsca :
I kategoria – Przedszkola:
I miejsce „Jarzębinki” Integracyjne Przedszkole Miejskie nr 3 w Kutnie
II miejsce ex queo „Biedronki i Żuki” Przedszkole nr 4 w Łęczycy oraz Grupa dzieci 5-letnich z Brudzewa
III miejsce „Smerfusie” Miejskie Przedszkole w Uniejowie
Wyróżnienie dla Grupy dzieci 6-letnich z Brudzewa
II kategoria – Szkoły Specjalne i Integracyjne:
I miejsce Ewa Gortat SOSW im. Juliana Tuwima w Stemplewie
II miejsce „Step – Tup” SOSW im. Juliana Tuwima w Stemplewie
III miejsce „Klub 4H” – SOSW im. Juliana Tuwima w Stemplewie
Wyróżnienie „Cztery kroki” SOSW w Bełchatowie
III kategoria – Szkoły Podstawowe:
I miejsce „Żabcie” S.P w Wilamowie
II miejsce „Córki ognia” S.P w Jeziorsku
III miejsce Paulina Marciniak, Dom Dziecka w Łodzi
Wyróżnienie dla „Diamonds” S.P im. Marii Konopnickiej w Świnicach Warckich
IV kategoria – Gimnazja:
I miejsce „Występ cherleaders” Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy
II miejsce „El- dance” ZSG w Brudzewie.
Wszyscy uczestnicy Przeglądu otrzymali nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca”, Burmistrza Miasta Uniejów Pana Józefa Kaczmarka , Prezesa PGK Termy Uniejów Pana Marcina Panfila oraz Państwa Agnieszkę i Arkadiusza Rybczyńskich ze Świdnicy. Każdy występujący otrzymał karnet uprawniający do wejścia na Kompleks Termalno-Basenowy w Uniejowie. Laureaci mogli poszczycić się ręcznie wykonanymi statuetkami, dyplomami. Taneczne rytmy jeszcze na długo pozostaną w pamięci, a organizatorzy są przekonani, iż taki rodzaj imprezy daje wszystkim wiele satysfakcji.
Do zobaczenia za rok!
Organizatorzy
[nggallery id=127]