Wielka Wigilia Integracyjna 2013

 

12 grudnia 2013 roku w Stemplewie odbyło się spotkanie wigilijne. Było ono podsumowaniem prawie miesięcznych działań realizowanych w formie artystycznych warsztatów przedświątecznych, długich prób artystycznych, przygotowań scenografii, dekoracji świątecznej i planowania wigilijnego stołu. Efektem była wspaniała uroczystość na której spotkało się 240 młodych uczestników- wychowanków  Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im. Juliana Tuwima w Stemplewie, podopiecznych Zespołu Szkół Specjalnych w Ozorkowie, dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Kutnie, w Zgierzu, z Zespołu Placówek Edukacyjno Wychowawczych w Łęczycy, podopiecznych Środowiskowej Świetlicy Integracyjnej „Razem” prowadzonej przez Stowarzyszenie w Stemplewie. Było również wielu wspaniałych gości przyjaciół Ośrodka w Stemplewie m.in. zaszczycił nas obecnością Starosta Powiatu Łęczyckiego p. Wojciech Zdziarski, przedstawiciele władz samorządowych, radni powiatu, gminy , komendy policji,  przyjaciele górnicy, przyjaciele z Poznania, księża, sponsorzy, darczyńcy  i wszyscy,  których nie sposób wymienić, a których udział w wigilii świadczy o sympatii dla placówki i zainteresowania  losem jej podopiecznych. Było to spotkanie w ciepłej , pełnej serdeczności i wzruszeń atmosferze. To już dwudziesta wigilia w Ośrodku. Dzieci pod okiem pań z Kola Biblijnego i Klubu Twórczego przygotowały zgodnie z tradycją piękne jasełka , uświetnione występami chórku . Pełna oprawa scenograficzna, szopka, choinki przystrojone we własnoręcznie zrobione przez dzieci ozdoby , pachnące pierniczkami ,świąteczne stroiki na stołach  i migające światełka sprzyjały podniosłemu i radosnemu nastrojowi. Ciepłe słowa gości, wielkie paczki wręczane jako nagrody dla wszystkich szkół za udział w konkursach  i przygotowanie wspaniałych szopek oraz ozdób świątecznych, sprawiły wiele radości. Wspólna modlitwa i dzielenie się opłatkiem pokazały wszystkim uczestnikom ,że stanowimy wielki dom rodzinny, w którym każdy jest akceptowany, lubiany i jest pełnoprawnym,szanowanym członkiem społeczności. Przyszedł czas na posiłek i jak zawsze można było zakosztować różnorodnych potraw świątecznych, a uczniowie szkoły zawodowej pełnili pełną odpowiedzialności rolę gospodarzy i przynosili napoje, potrawy, wymieniali naczynia.
Potem przyszedł czas na św. Mikołaja. Miał on masę pracy. Rozdał 240 paczek. Nie pominął żadnego dziecka. Wielkim przeżyciem było spotkanie z nim zarówno dla przedszkolaków jak i dla tych większych dzieci. Oczywiście trzeba było zaśpiewać kolędę, powiedzieć wierszyk, przyrzec, że się poprawimy, będziemy grzeczni. Paczki były duże bo  napełniali je różni Mikołajowie. Głównym sponsorem Wielkiej Wigilii Integracyjnej było Regionalne Centrum Pomocy Społecznej w Łodzi, które przyznało dla Stowarzyszenia Mamy Wielkie Serca fundusze na realizację tego projektu w ramach ogłoszonego konkursu. Ale byli również Mikołajowie, którzy wspierali akcję Zostań Świętym Mikołajem i wzbogacili prezenty oraz stół wigilijny, a podarunki od nich dla naszych podopiecznych wpływają systematycznie i nie tylko w okresie świątecznym . Zostali oni uhonorowani pięknymi i smacznymi piernikowymi serduszkami –złotym, srebrnym  i brązowym oraz podziękowaniami za dary.
To wigilijne spotkanie wprowadziło nas w świąteczny nastrój i życzymy wszystkim gościom     i podopiecznym, aby ich święta były również pełne wrażeń, ciepła  i radości z przebywania z bliskimi, a Nowy Rok przyniósł im same dobre zmiany.  WESOŁYCH ŚWIĄT!

[nggallery id=153]