Stowarzyszenie "Mamy Wielkie Serca" w Świnicach Warckich było organizatorem półkolonii letnich dla dzieci z gminy Świnice, Uniejów i Wartkowice oraz Turnusu Rehabilitacyjnego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z całej Polski. Zorganizowanie wypoczynku było możliwe dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu instytucji, osób prywatnych i WFOŚ i GW w Łodzi. W ramach realizacji programu edukacji ekologicznej dla podopiecznych Świetlicy Środowiskowej "RAZEM" włączyliśmy się w aktywny wypoczynek podczas półkolonii. Program miał na celu zapewnić dzieciom aktywne, zdrowe i w zgodzie z naturą, spędzenie wolnego czasu. Odbywały się zajęcia integracyjne, sportowe, plastyczne, muzyczne, taneczne, były też wycieczki piesze i autokarowe. Ze środków WFOŚ i GW w Łodzi zostały zakupione pomoce dydaktyczne i sprzęt, m.in. sztalugi i zestawy malarskie, drewniane korale do nawlekania, puzzle, układanki dydaktyczne i gry. Wszystko to było wykorzystywane podczas wakacji i służyć będzie w przyszłości. W pierwszym tygodniu została zorganizowana wycieczka do Zagrody Młynarskiej w Uniejowie. Jest to zespół muzealno – noclegowy z pięcioma zabytkowymi obiektami przeniesionymi z terenu województwa łódzkiego, a w nim dwór, dwa wiatraki – koźlaki, budynek inwentarski oraz chałupa. W dworze i wiatraku istnieje możliwość noclegu w niezwykle oryginalnej scenerii. Drugi wiatrak jest żywym muzeum młynarstwa, w którym można obserwować a także uczestniczyć w procesie produkcji mąki żytniej. W chałupie znajduje się piec do wypieku chleba. Wytwarzany według tradycyjnej receptury oferowany jest gościom. Nasza grupa uczestniczyła w warsztatach "Abecadło o chlebie", na których dowiedzieliśmy się o działaniu pieca chlebowego. Własnoręcznie formowaliśmy podpłomyki z wody, mąki i soli. Na koniec każdy otrzymał swój podpłomyk upieczony w piecu chlebowym.
Wraz z przewodnikiem przemierzaliśmy ścieżkami parku, który uchodzi za jeden z najpiękniej zachowanych w centralnej Polsce. Występuje tu wiele gatunków drzew liściastych. Spotkać można piękne okazy drzew egzotycznych (łącznie około 60 gatunków). Najważniejszym elementem układu wodnego parku jest rzeka Warta. Do zespołu zamkowo – parkowego należy też XIV – wieczny zamek, wzniesiony przez arcybiskupa Jarosława Bogorię Skotnickiego. Składał się niegdyś z budynku mieszkalnego, wieży obronnej, czterech baszt oraz zabudowań gospodarczych. Obecnie jest wykorzystywany w celach turystycznych. Mieści się w nim restauracja oraz hotel. Odbywają się tu konferencje, szkolenia, imprezy okolicznościowe czy obozy. Można również podziwiać panoramę miasta i okolic z wieży zamkowej.
Kolejną atrakcję stanowiła wycieczka do Parku Jurajsko – Botanicznego w Kołacinku. Choć pogoda od rana płatała nam figle i była wielka ulewa, to nie popsuło nam dobrej zabawy. Dzień w Dinoparku zaczęliśmy od harców w Figloraju, tu przeczekaliśmy deszcz, by później zacząć zwiedzanie. Kolorowa kolejka wprowadziła nas w bajkowy nastrój i z przewodnikiem rozpoczęliśmy spacer po ścieżce ery mezozoicznej. W niecodziennej atmosferze zabytkowego parku zapoznaliśmy się z wyglądem różnego rodzaju drzew, roślin, jak również fauny parku. Naturalnej wielkości figury dinozaurów wkomponowane są w pięknie ukształtowany teren. Później przemierzaliśmy Bajkową Ścieżką, która przedstawia postacie i sceny ze znanych i lubianych bajek w kolorowej scenerii. Przewodnik przypominał treść bajek oraz płynące z nich morały. Zwiedziliśmy też wystawę geologiczno-paleontologiczną, gdzie są autentyczne skamieniałości sprzed wielu milionów lat (kości dinozaurów, amonity, trylobity, gąbki, strzałki). Nakarmieni do syta i z plecakiem pełnym wrażeń wróciliśmy do domów.
W drugim tygodniu kolonii letnich zorganizowany został konkurs sprawnościowy "Dzień Ekologiczny na Turnusie Rehabilitacyjnym". Integrując się z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną przeprowadzony został turniej sportowy, w którym jako przybory zostały wykorzystane surowce wtórne (gazety, kartony, plastikowe butelki). Turniej pokazał uczestnikom, że można bawić się ekonomicznie i ekologicznie. Do zabawy nie potrzebny jest drogi sprzęt sportowy. Wystarczyło trochę wyobraźni i fantazji, by z gazet zrobić piłkę, z kartonu bramkę, a z butelek kręgle. Po zakończonej zabawie surowce zostały posegregowane i wrzucone do odpowiednich pojemników. Odbył się konkurs plastyczny w plenerze "Piknik z Naturą 2000". Wrażenia ze wszystkich ekologicznych działań podopieczni Świetlicy przelali na papier. Powstały przepiękne prace, które zdobią gazetkę Stowarzyszenia.Ostatniego dnia półkolonii letnich w Świetlicy odbyło sie podsumowanie i pogadanka. Dzieci otrzymały nagrody i dyplomy pamiątkowe. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym te dwa tygodnie obfitowały w dobrą zabawę, wycieczki i konkursy.
Mamy nadzieję – do zobaczenia za rok!
AR
[nggallery id=136]