Wycieczka Rogów- Konarzew- Piątek –Łęczyca już za nami….

wfosogwwlodzi29 września podopieczni Świetlicy Integracyjnej „ Razem” oraz grupa uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Stemplewie wyruszyła na jednodniową wycieczkę do Rogowa, Konarzewa, Piątku oraz Łęczycy. Wycieczka realizowana była w ramach projektu przebiegającego pod hasłem „ Okaż kulturę i chroń naturę” dotowanego przez WFOŚiGW w Łodzi oraz przez Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” w Świnicach Warckich. Celem zorganizowanej wycieczki było poznanie przez naszych podopiecznych różnorodności flory i fauny występującej w lesie. Pogłębianie ich świadomości ekologicznej wobec środowiska naturalnego oraz wyrabianie pozytywnych bodźców do spędzania czasu wolnego.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Arboretum znajdującego się w Rogowie. Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego to jeden z największych tego typu ogrodów w Polsce, gdzie występuje ogromna liczba drzew, krzewów i krzewinek pochodzących ze wszystkich kontynentów naszej strefy klimatycznej. I tak nasi podopieczni mogli podziwiać zbiór liczący ponad pięćset gatunków drzew pochodzących z Chin, liczne gatunki klonów, w tym klona palmowego, który z racji panującej pory roku, zaczął już, ku uciesze wszystkich zwiedzających, przebarwiać swoje liści na czerwony kolor. Oprócz drzew liściastych, wychowankowie poznali również rośliny iglaste takie jak: daglezje, żywotniki pochodzące z Ameryki Północnej oraz budzące podziw wszystkich -olbrzymie sosny.
Następnym punktem naszej wycieczki było Alpinarium. Tutaj oprócz skalników uczestnicy wycieczki mogli podziwiać znajdujące się malownicze ciągi strumyków, kilka oczek wodnych, a także piękny staw z wyspą. Obejrzeli rośliny górskie pochodzące z całego świata, w większości były to byliny, ale także drzewa i krzewy terenów górskich, np. świerk syberyjski, limby i jodły kalifornijskie. Poza tym, poznali polskie gatunki bylin i krzewów objętych ochroną i zagrożonych wyginięciem.
Kolejnym punktem naszej jednodniowej wycieczki była wieś Konarzew, na której to znajduje się plantacja wikliny. Już na samym początku zwiedzania plantacji można było ujrzeć wspaniały wiklinowy plener. Dzieci zwiedzając plantację podziwiały różnorodne wytwory wikliniarskie, wyeksponowane na terenie plantacji. Na początku zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia stanowiska wikliniarskiego, zapoznaliśmy się z wyrobami wiklinowymi, wyplatanymi w naszym regionie. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób obrabia się surowiec wiklinowy, aby był gotowy do wyrobu. Mieliśmy również możliwość ujrzenia gdzie rośnie wierzba plecionkarska, jak się ją sadzi oraz jak przechowuje. Na koniec wszyscy osobiście mogli przekonać się jak trudnym zadaniem jest samodzielny wyplot wikliny. Trud się jednak opłacał bowiem każdy z uczestników wycieczki, przywiózł ze sobą własnoręcznie wykonany wiklinowy koszyczek.
Wracając z Konarzewa pełni pozytywnych emocji po wiklinowym szaleństwie odwiedziliśmy Piątek, tam to bowiem, przypada geometryczny środek Polski, a fakt ten obwieszcza nowoczesny w formie pomnik, przy którym to zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.
Na koniec naszej wycieczki odwiedzaliśmy średniowieczny Zamek Królewski w Łęczycy z wieżą widokową na najbliższą okolicę oraz rozciągające się wokół niej łęczyckie bagna.
Po całym dniu wrażeń i atrakcji, choć troszkę zmęczeni, wróciliśmy bogatsi o nową wiedzę, pełni zapału do dalszego zgłębiania i poznawania pięknych , bogatych przyrodniczo miejsc, występujących na terenie województwa łódzkiego.