W dniach 27-28-29 listopada 2009r. odbyła się wyjazd rekreacyjny dla pracowników oświaty z województwa łódzkiego do ZAKOPANEGO. Organizatorem wyjazdu było Stowarzyszenie Mamy Wielkie Serca. Wyjazd w piątek przed południem. Do bazy docieramy ok. 19.00. – Domu Wypoczynkowego "JADZIA" na ul. Strążyska 22. Zakwaterowanie, posiłek, wypoczynek, spacer po najbliższej okolicy a dla chętnych zwiedzanie Zakopanego nocą. W sobotę od samego rana przygotowania do zwiedzania i wędrówek po górach. Z „Jadzi” przepiękny widok na Giewont. Śniadanie, spotkanie z Panią Basią – pilotem wycieczki i spacerkiem do Wilii Atma ulicą Strążyska w dół w kierunku Krupówek. Willa "Atma", wybudowana w stylu Zakopiańskim w 1905 roku przy ulicy Kasprusie, od początku swojego istnienia traktowana była jako pensjonat. Swoja sławę zawdzięcza jednemu z gości Karolowi Szymanowskiemu, który w 1930 roku na stałe osiedlił się w tej właśnie willi. W domu ozdobionym między innymi dziełami Stanisława Witkiewicza znajduje się dziś Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego, które organizuje tam liczne kameralne koncerty i wieczory muzyczne. Przemieszczając się ulicą Kościeliską w stronę równi krupowej zwiedziliśmy cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzysku. Znajdują się tam nagrobki zasłużonych mieszkańców Zakopanego takich jak np. Tytus Chałubiński, Sabała, czy znany skoczek narciarski Stanisław Marusarz. Zaraz przy wejściu jest również grób Witkacego i jego matki, nieco dalej pochowany jest Stanisław Witkiewicz i Kornel Makuszyński. Przed wejściem na cmentarz znajduje się najstarszy w Zakopanym kościółek Matki Boskiej Częstochowskiej powstały w połowie XIX wieku. Następnie udajemy się do willa "Koliba"- muzeum stylu zakopiańskiego w góralskiego architekturze. Zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza.
Dalej spacerkiem do autokaru i przejazd do Kościoła Matki Bożej Fatimskiej" Votum wdzięczności za uratowane życie Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981 r." Wykonawcami całej architektury byli miejscowi górale .Autorem Kościoła jest inż. arch. Stanisław Tylka z Zakopanego. Wnętrze kościoła budowane pod kierownictwem ks. Mirosława Drozdka SAC – Kustosza Sanktuarium. Kościół wybudowano w ciągu pięciu lat. Na szczycie dzwonnicy zawieszono dzwon ofiarowany przez Ojca Świętego. W fundamenty kościoła wmurowano różaniec ofiarowany przez Papieża oraz zdjęcie Ojca Świętego. Jan Paweł II przybył tu 7 czerwca 1997 r., by dokonać uroczystej konsekracji kościoła i osobiście podziękować za modlitwy w jego intencji. Po chwili zadumy i zwiedzania przejechaliśmy do kolejki pod Gubałówkę (1120 m n.p.m.) chwila odpoczynku, herbatka, kramy. Wjazd wagonikiem na górę , spacer ,podziwianie widoków i powrót z Gubałówki, prosto na targowisko, przy drodze na Gubałówkę gdzie oscypki i ludowe wyroby oraz wiele innych towarów. Czas wolny i oczywiście Krupówki – jest to jedna z najsłynniejszych ulic w Polsce. Obecnie stoją tu wspaniałe wille, drewniane chałupy, mieści się tu również większość sklepów i restauracji. Ulica jest wspaniałym miejscem dla osób lubiących wszystko to, co góralskie. Krupówki są najbardziej tętniącą życiem ulicą w mieście. Zakupy spacery i dalsze zwiedzanie.
Po obiedzie dłuższy czas na odpoczynek oraz relaks. Wieczorne spotkanie z kapelą góralską , wspólne śpiewy i zabawa do rana. Kolejny dzień to Wielka Krokiew. Skocznia narciarska im. Stanisława Marusarza, zbudowana na północnym stoku góry Krokiew w Tatrach. Po drodze zwiedzamy Kaplicę Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce. Powstałą na początku XX wieku, zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza. Dalsza wyprawa to przejazd do Bukowiny Tatrzańskiej – ostatnie zakupy i do Schroniska Harcerskiego na Polanie Głodówka. Tam na nas czeka ciepła herbata i smaczne ciasto. Zwiedzamy Schronisko oraz ten wspaniały punkt widokowy na panoramę Tatr. Mały spacerek, smaczny niedzielny obiad i wracamy przez Kraków i Częstochowę do domu.
Dziękujemy za wybranie naszej oferty i zapraszamy na kolejne wyjazdy ze stowarzyszeniem. (AZ)