Eko Dzień Rodziny w Stemplewie- festyn jakiego jeszcze nie było!!!

dr14logotypy

W niedzielę 13 lipca odbył się fantastyczny III Dzień Rodziny, to coroczna wielopokoleniowa  impreza integracyjna. W tym roku pod hasłem Eko- Dzień Rodziny. Organizacje działające na terenie gminy Świnice Warckie, wspólnie podjęły działania mające na celu uświetnienie tego dnia. Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” na czele z Prezesem panem Andrzejem Zielonka, Ochotnicza Straż Pożarna w Stemplewie z Prezesem Ryszardem Bugajskim przy współudziale Urzędu Gminy Świnice Warckie dołożyły wszelkich starań by zapewnić uczestnikom festynu wiele atrakcji. Otwarcie imprezy swoją obecnością uświetnili przedstawiciele władz gminy i powiatu: Wójt Gminy Świnice Warckie pan Krzysztof Próchniewicz, Radny Powiatu Łęczyckiego pan Edward Cymmer, Przewodniczący Rady Gminy pan Krzysztof Tutak, dyrektor  Gminnego Ośrodka Kultury pan Tadeusz Bednarek oraz przyjaciele festynu: Prezes Spółdzielni w Świnicach Warckich pan Stanisław Jaszczak, Państwo Dorota i Sylwester Skonieczni, Państwo Emilia i Henryk Krysiak, Pani Iwona Jesionowska właścicielkę salonu „Zdrowe i i uroda” w Wartkowicach, kapela ludowa „Świniczanki”, kierownik Świetlicy Integracyjnej „Razem” pani Anna Bryzgalska.
Cele festynu rodzinnego, to  promowanie aktywnego wspólnego spędzania czasu wolnego dzieci z rodzicami i integracja dzieci z rodzicami  poprzez udział w zabawach sportowych, konkursach wiedzowych, profilaktycznych i ekologicznych.
Na początku festynu, wszystkich zgromadzonych, przywitała Orkiestra Dęta w Stemplewie, która zaprezentowała kilka utworów  muzycznych ze swojego repertuaru wraz z pokazem tanecznym dzieci. Następnym punktem programu był występ dzieci, które przygotowywały się podczas trwających półkolonii letnich organizowanych w świetlicy „Razem” w Stemplewie. Podopieczni zaprezentowali piosenki o tematyce ekologicznej i profilaktycznej oraz  układ taneczny. Goście i zgromadzeni uczestnicy festynu gromkimi brawami nagrodzili dzieci za piękny występ. Następnie zaproszeni goście zabrali głos: Wójt gminy Krzysztof Próchniewicz, Radny Powiatu Łęczyckiego Edward Cymmer oraz Prezes Stowarzyszenia „Mamy Wielkie Serca” Andrzej Zielonka, wszyscy gratulowali takiego przedsięwzięcia, życzyli obecnym aktywnego spędzania czasu wolnego z rodziną.
Plac Ochotniczej Straży Pożarnej w niedzielne popołudnie zamienił się w wielkie miasteczko rozrywki dla rodzin z dziećmi- dmuchane zjeżdżalnie, koła wodne  zapewniły moc atrakcji  dla młodszych uczestników imprezy. W czasie trwania festynu, dzieci mogły poddać się metamorfozie i zamienić w piratów, motyle, wróżki, kwiatki, tygrysy i wiele innych; czarów tych dokonywała grupa malująca buźki, specjalnymi kredkami do twarzy; kolejka chętnych stale się powiększała, a na twarzach najmłodszych widać było duże zadowolenie. Odbył się  również konkurs plastyczny pt.” Moja rodzina na wakacjach”, dzieci pięknie malowały siebie z rodzicami na wakacjach, wszystkie prace zostały nagrodzone drobnymi upominkami.
Dla zgromadzonych pań organizatorzy zapewnili Strefę Urody, prowadzoną przez specjalistkę odnowy biologicznej, fizjoterapeutkę, kosmetolog mgr Iwonę Jesionowską, oferującą zabiegi kosmetyczne, zabiegi fizjoterapeutyczne oraz konsultacje specjalistyczne w dziedzinie kosmetologii, fizjoterapii, odnowy biologicznej. Chętnych pań było bardzo wiele, po zabiegach, uśmiech gościł na ich twarzach, więc na pewno było warto z nich skorzystać.
W  czasie festynu odbył się konkurs wiedzy ekologicznej pt. ”Mamo, Tato co Wy na to?” którego celem było zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej ekologii i ochrony środowiska, uwrażliwienie na aktualne problemy ochrony najbliższego otoczenia oraz propagowanie świadomości ekologicznej. W wynikach konkursu okazało się jednak, że dzieci wykazały się lepszą wiedzą z zakresu przyrody i ekologii. Nagrody-książki o tematyce ekologicznej, gry edukacyjne, kubki i torby z nadrukiem, zakupione zostały ze środków  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach projektu edukacji ekologicznej „Przyroda-Przygoda- Ekologia”.
Podczas trwania imprezy mogliśmy posłuchać utworów kapeli ludowej „Świniczanki” oraz zespołu „Twist”, który zapewnił oprawę muzyczną i świetnie bawił zgromadzonych podczas  tegorocznego Dnia Rodziny.
Odbyły się zajęcia profilaktyczne dla rodzin  w formie zabaw, scenek sytuacyjnych, głuchego telefonu , skojarzeń z hasłem  „Rodzina”. Drużyny miały za zadanie napisać po 10 zasad właściwego zachowania dorosłych w stosunku do dzieci i dzieci w stosunku do dorosłych. Warsztaty miały na celu uświadomienie dzieciom i ich rodzicom zasady właściwego postepowania względem siebie i w sytuacjach zagrożenia. Uczestnicy zaprezentowali publiczności scenki dotyczące zachowania w sytuacji wypadku samochodowego, namawiania dzieci do wypicia alkoholu przez dorosłych i palenia papierosa przy dzieciach. Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez Urząd Gminy Świnice Warckie.
Podczas festynu, na którym wszyscy wesoło się bawili, można było wziąć udział w różnych konkurencjach sportowo – rekreacyjnych: bieg w workach, z piłką, rzut do celu oraz śmiesznych: picie mleka na czas z butelki. Ale największą atrakcją, jak co roku okazuję się przeciąganie liny w dwóch grupach: kobiet i mężczyzn.
Przez cały czas trwania uroczystości odbywał się konkurs strzelecki LOK prowadzony przez pana Andrzeja Jędrzejczaka, w kategorii kobiet wygrała Justyna Kowalczyk, natomiast w kategorii mężczyzn Józef Dąbrowski, zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy.
Następnie organizatorzy przeprowadzili loterię fantową z atrakcyjnymi fantami do wygrania. Dla wszystkich zebranych był słodki poczęstunek i wspólne ognisko z kiełbaskami.
Dzień Rodziny, nie miał by miejsca gdyby, nie sponsorzy i sympatycy naszego festynu:
Wójt gminy Świnice Warckie pan Krzysztof Próchniewicz
Radny Powiatu Łęczyckiego pan Edward Cymmer,
Prezes Stowarzyszenia „Mamy Wielkie Serca” pan Andrzeja Zielonka,
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury pan Tadeusz Bednarek
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Stemplewie
Właściciela firmy TOLMET pan Piotr Wawrzyniak
Właściciel stacji diagnostycznej pan Józef Dudziński
Dyrektor firmy K-flex w Wieleninie
Prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej pan Stanisław Jaszczak
Prezes Spółdzielni Kółek Rolniczych pan Krzysztof Tutak
Prezes LOK pan Andrzej Jędrzejczak
Emilia i Henryk Krysiak
Dorota i Sylwester Skonieczni
Zespół muzyczny „TWIST”
Kapela ludowa „Świniczanki”
Właścicielka salonu „Zdrowie i Uroda” pani Iwona Jesionowska
Oraz wszyscy którzy ofiarowali fanty na rzecz loterii fantowej dla jednostki OSP Stemplew i którzy włączyli się w organizacje tego festynu, strażacy, działacze stowarzyszenia.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w jego przygotowanie i pomyślną realizację. Dzięki wspólnemu  wysiłkowi, mogliśmy sprawić przyjemność dzieciom i przyczynić się do integracji naszej lokalnej społeczności. Tę przyjemność dzielimy z wszystkimi, którzy tak licznie przybyli na nasze zaproszenie.
Do zobaczenia za rok

„Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa…..
wtedy proste – dziękujemy – zawiera wszystko co chcemy wyrazić”

Organizatorzy:
Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca”
Ochotnicza Straż Pożarna w Stemplewie

Koordynator: Ewa Krawczyk

[nggallery id=176]