Filcujemy…

W dniach 14 – 15 listopada 2014r. na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im. Juliana Tuwima w Stemplewie odbyły się warsztaty dla kadry pedagogicznej z zakresu filcowania.
Organizatorem warsztatów było Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca”. Wzięło w nich udział 13 osób – na co dzień nauczycieli i wychowawców Ośrodka w Stemplewie. Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Niwińska – pedagog, instruktor zajęć rękodzielniczo-etnograficznych , współpracuje ze Stowarzyszeniem Akademia Łucznica.
Filcowanie (spilśnianie) to proces, podczas którego w z gręplowanej wełny polanej mydlaną wodą powstaje zbity i trwały materiał – filc. Wełna filcuje się dzięki naturalnym właściwościom włókien. Podczas filcowania włókna „wędrują” plącząc się między sobą. Zahaczają się, a poprzez łuskowatą budowę nie mogą się cofnąć i rozplątać. Rolowanie i uciskanie powoduje dalsze plątanie i ściąganie poszczególnych włókien w filc.
Pod fachowym okiem instruktorki powstały piękne filcowe obrazki, kwiaty, torby. Uczestniczki warsztatów już czekają na kolejny II stopień warsztatów.
Nowo poznana technika z pewnością będzie wykorzystana w codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną.
Agnieszka Zielonka
[nggallery id=188]