Międzyszkolne Spotkana ze Sztuką w Stemplewie

NCK_jezyk-ojczysty-zNCK_kolor-CMYK5 listopada 2015r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Stemplewie odbyły się Międzyszkolne Spotkana ze Sztuką. Była to integracyjna impreza podsumowująca projekt „Piękna mowa trudną sztuką” realizowany przez Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Stemplewie w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych Narodowego Centrum Kultury. Na Międzyszkolne Spotkania ze Sztuką przybyły drużyny z okolicznych szkół, m.in. z Wielenina, Uniejowa, Świnic Warckich, Piask, Leźnicy Małej, Poddębic. Celem Międzyszkolnych Spotkań ze Sztuką było umożliwienie dzieciom i młodzieży uczestnictwa w różnych formach kultury, zainteresowanie uczniów kulturą, teatrem, obcowanie ze sztuką, rozwijanie talentów, motywowanie do aktywności twórczej, rozwijanie wrażliwości estetycznej, promowanie poprawnej i pięknej polszczyzny oraz integracja społeczna osób niepełnosprawnych intelektualnie. Wszystkie powyższe cele zostały w pełni zrealizowane, ponieważ program imprezy zaplanowany był tak, aby uczestników zaangażować w różne formy kultury. Były występy młodych aktorów z „Teatrzyku jak się patrzy”, spektakl w wykonaniu profesjonalnego teatru z Torunia „Pomarańczowy Cylinder”, warsztaty teatralne, poetyckie i dziennikarskie.
Na Międzyszkolnych Spotkaniach ze Sztuką gościliśmy teatr z Torunia „Pomarańczowy Cylinder”, poetkę panią Joannę Wicherkiewicz, która prowadziła warsztaty poetyckie oraz dziennikarza Dziennika Łódzkiego pana Łukasza Janikowskiego, który poprowadził warsztaty dziennikarskie.
Podczas oficjalnego rozpoczęcia pani Joanna Wicherkiewicz zaprezentowała jeden ze swoich wierszy z tomiku poezji „Okruchy codzienności”, który ostatnio wydała, oraz opowiedziała o swojej przygodzie z poezją i o tym, jak zaczęła pisać wiersze. Wyrecytowała nawet swój pierwszy wiersz, który napisała jako kilkuletnie dziecko. Następnie uczestnicy obejrzeli przedstawienie pt. „Czarna bajka” w wykonaniu „Teatrzyku jak się patrzy” działającego w szkole podstawowej w Poddębicach. Czarna bajka okazała się biała, bo płynął z niej morał bardzo pouczający dla młodych ludzi. Kolejnym punktem programu były występy profesjonalnego teatru „Pomarańczowy Cylinder”. Spektakl interakcyjny pt. „Profesorek Wodorek i super bohaterowie” obejrzeli zarówno uczestnicy Spotkań ze Sztuką, jak i wszyscy uczniowie Ośrodka w Stemplewie doskonale się przy tym bawiąc i jednocześnie ucząc, gdyż stworzony był w konwencji nauki przez zabawę. Po zakończonym spektaklu dzieci i młodzież uczestniczyły w zabawach teatralnych prowadzonych przez profesjonalnych aktorów pod hasłem Podróż z Indianą Pląsem i Tonym Szalikiem. W podróż dookoła świata zabrali uczestników imprezy dwaj radośni podróżnicy, którzy zaangażowali wszystkich do wspaniałej zabawy z konkursami, szalonymi pląsami w rytmie muzyki z różnych zakątków świata oraz oryginalnych zabaw dzieci z innych krajów. Wesoła zabawa zintegrowała przybyłych uczniów z wychowankami Ośrodka w Stemplewie. Po zabawie przyszedł czas na warsztaty. Warsztaty poetyckie poprowadziła nasza zaprzyjaźniona poetka pani Joanna Wicherkiewicz. Efektem pracy dzieci były wiersze, które zostały zaprezentowane i ocenione na podsumowaniu imprezy.
Podczas warsztatów dziennikarskich prowadzonych przez dziennikarza Dziennika Łódzkiego uczniowie pracowali nad napisaniem relacji z Międzyszkolnych Spotkań ze Sztuką. Z dużym zaangażowaniem opisywali to, co działo się tego dnia w Stemplewie, a efektem pracy podczas warsztatów był napisany przez nich artykuł i zamieszczony wraz ze zdjęciami na stronie internetowej. Po zakończeniu zmagań z poezją i relacją dziennikarską przyszedł czas na podsumowanie Międzyszkolnych Spotkań ze Sztuką. Oceniając zaangażowanie uczestników oraz powstałe utwory poetyckie uczestnicy otrzymali nagrody oraz dyplomy uczestnictwa. Dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury i Stowarzyszenia „Mamy Wielkie Serca” została zbudowana scena, na której wystąpił teatr oraz uczniowie, którzy mogli poczuć się jak prawdziwi aktorzy. Dla uczestników imprezy został przygotowany poczęstunek.
Międzyszkolne Spotkania ze Sztuką spełniły swoja rolę, a wszystkie zaplanowane cele zostały w pełni zrealizowane. Uczestnicy obcowali z prawdziwą sztuką i to nie tylko jako obserwatorzy, ale także jako uczestnicy warsztatów – z aktorami, poetką i dziennikarzem. Przedsięwzięcie jakim były Międzyszkolne Spotkania ze Sztuką mają duże znaczenie dla uczniów, szczególnie tych pochodzących z terenów wiejskich, gdzie dostęp do różnych form kultury jest utrudniony. Wśród uczestników widać było ogromne zainteresowanie tą formą obcowania z kulturą, podczas którego rozwijali swoje talenty, wrażliwość estetyczną, wyobraźnię i inwencje twórczą.

Beata Boniecka-Wincenciak

ZOBACZ ZDJECIA