Na turystycznym szlaku III w Stemplewie

SKKT „Lokomotywa” działające w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Stemplewie i Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” zorganizowało Obchody Światowego Dnia Turystyki. Wsparcia finansowego udzielił Urząd Marszałkowski w Łodzi, wychodząc na  przeciw oczekiwaniom miłośników pieszych wędrówek i dobrej zabawy na świeżym powietrzu.  Jest to jedno z działań projektu  „Na turystycznym szlaku III”. Obchody Światowego Dnia Turystyki odbyły  się 26.09.2013r., wzięło w nich udział 210 osób. W tym roku tematem przewodnim było piękno otaczającej nas flory, skupiono się na pokazaniu pomników przyrody i ciekawych okazów drzew w pobliskich parkach.

Zadanie składało się z dwóch części. Pierwsza to udział wszystkich uczestników w pieszym rajdzie wytyczonymi trasami. Druga część to oficjalne uroczystości związane z obchodami Światowego Dnia Turystyki połączone z częścią rekreacyjno – piknikową na bazie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Stemplewie.

Grupy spotkały się w Stemplewie, skąd rozwiezione zostały autokarami na punkty startowe rajdów.  Wytyczono trzy trasy:

Trasa I „Pomniki Przyrody Gminy Świnice Warckie, ścieżka zdrowia SOSW Stemplew ”. Grupy rozpoczęły wędrówkę ze Świnic Warckich, podczas której oglądały pomniki przyrody. Wytyczony szlak wiódł ścieżkami leśnymi przez Głogowiec do Stemplewa (ok. 6 km).

Trasa II „Flora Parku Uniejowskiego” . Rajd tą trasą rozpoczął się w Uniejowie ( Plac Zamkowy). Po wysłuchaniu prelekcji o ciekawostkach roślinnych parku Uniejowskiego odbył się konkurs fotograficzny, następnie grupy z przewodnikiem wyruszyły na trasę.(Uniejów – Felicjanów – Czekaj – Hipolitów – SOSW Stemplew -ok. 12 km).

Trasa III „ Flora Parku przy Dworku Marii Konopnickiej w Bronowie”. Na terenie Zespołu Parkowo Dworskiego Marii Konopnickiej w Bronowie grupy zapoznały się z ciekawymi okazami drzew, pomnikami przyrody, przeszły aleją grabową.  Wzięły udział w plenerze malarskim i zwiedziły dworek Marii Konopnickiej. Następnie pokonały trasę z Bronowa do Stemplewa (ok. 10 km)

Grupy po przejściu tras spotkały się w Stemplewie. Na strudzonych wędrowców czekała gorąca herbata i posiłek. Ze względu na niesprzyjającą pogodę wszystkie zajęcia odbywały się pod dachem. Zorganizowano warsztaty rzeźbiarskie, warsztaty ekologiczne, grę na dużej planszy w warcaby i szachy. Uwieńczeniem imprezy było śpiewanie piosenek turystycznych, taniec i zabawy integracyjne. 

Na szczęście deszczowa pogoda nie zepsuła radosnej atmosfery tego dnia. Uczestnicy rajdów odjeżdżali uśmiechnięci i zadowoleni, dzierżąc w dłoniach nagrody i dyplomy.
Anna Kośla
 

[nggallery id=140]