Po raz kolejny Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” podejmuje działania nastawione na propagowanie kultury w gminie Świnice Warckie, a także wśród niepełnosprawnych uczniów SOSW w Stemplewie. Tym razem udało nam się pozyskać dotację wysokości 17 100 zł na realizację zadania zatytułowanego „Mowa słodsza niż miód” w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury „OJCZYSTY – DODAJ DO ULUBIONYCH”. Zgodnie z założeniem działania projektowe nastawione będą przede wszystkim na kształcenie językowe oraz na obcowanie z kulturą, do której młodzież z terenów wiejskich ma utrudniony dostęp. Projekt zrealizowany zostanie w terminie od 19 sierpnia do 15 listopada 2013 r. W działaniach projektowych uczestniczyć mogą uczniowie SOSW w Stemplewie, podopieczni Świetlicy Integracyjnej Razem oraz wszystkie inne, zainteresowane osoby. Już dziś zapraszamy do udziału dzieci i młodzież w wieku szkolnym ze wsi Stemplew i miejscowości okolicznych. Nad realizacją projektu czuwają nauczyciele poloniści z SOSW w Stemplewie.
Z realizacją działań projektowych ruszyliśmy z początkiem nowego roku szkolnego. W pierwszym tygodniu września w Ośrodku zostało zawiązane Kółko Wielbicieli Języka Polskiego. Liczy już ponad 20 członków, a my wciąż serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych! Członkowie kółka spotykają się co tydzień na specjalnie zorganizowanych zajęciach. Wykonali plakaty promujące Program, a także zaczynają zgłębiać tajniki wiedzy o języku polskim. Ich sukcesem jest także wywiad z panią wicedyrektor Ośrodka Anną Bryzgalską orazKącik Porad Językowych redagowany na łamach uczniowskiego kwartalnika „Promyczek”. Na zaplanowanych na cały rok szkolny zajęciach poruszane będą najważniejsze zagadnienia z zakresu wiedzy o języku, gramatyki języka polskiego, kultury żywego słowa, frazeologii. Celem zajęć jest kształcenie umiejętności logicznego, spójnego wypowiadania się w mowie i w piśmie, poprawności językowej i gramatycznej, bogacenie słownictwa, kształcenie twórczego stosunku do języka polskiego, doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, kształcenie poprawności artykulacyjnej oraz ortograficznej i interpunkcyjnej. Wszyscy doskonale wiemy, że są to umiejętności, z którymi współczesna młodzież ma spore problemy, a których biegłe opanowanie zwiększa szanse na sukces edukacyjny oraz integrację społeczną osób niepełnosprawnych.
Dzięki funduszom pozyskanym na realizację zadania od Narodowego Centrum Kultury udało nam się zorganizować wyjazd do teatru dla 40 osób – uczniów SOSW i podopiecznych świetlicy „Razem”. Odwiedziliśmy Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, w którym przed laty byliśmy na spektaklu „Szalone nożyczki”. Tym razem z repertuaru teatru wybraliśmy sztukę belgijskiego dramatopisarza Maurice’a Maeterlinck’a pt. „Błękitny ptak”. Dramat został wyreżyserowany przez Łukasza Zalewskiego, zaś twórcą scenografii jest Mirek Kaczmarek. To poetycka opowieść o wyprawie dwojga młodych bohaterów – Mytyla i Tyltyla – w przedziwny świat fantazji, w którym chcą odnaleźć szczęście i wiedzę o świecie, ukryte pod postacią symbolicznego niebieskiego ptaka. Podróż pokazuje złożoność dziecięcego świata, pełnego uczuć, pragnień, marzeń, ale też lęku i obaw. Spektakl adresowany jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Każdy może interpretować to baśniowe widowisko na właściwym dla siebie poziomie, a niezwykle interesująca i barwna scenografia przyciąga uwagę i starszych i młodszych. Na pochwałę zasługuje też oryginalna muzyka, skomponowana specjalnie dla kaliskiego przedstawienia przez Annę Stelę, oraz choreografia opracowana przez Tomasza Bazana. Byliśmy urzeczeni spektaklem i atmosferą kaliskiego teatru. Polecamy „Błękitnego ptaka” wszystkim, który lubią obcować ze sztuką. Cieszymy się, że dzięki działalności Stowarzyszenia oraz funduszom przyznanym przez Narodowe Centrum Kultury dzieci z Ośrodka i terenu gminy miały szansę na tak ciekawą i wartościową wycieczkę.
D. Jankowska, B. Boniecka-Wincenciak