W dniach 25.06.-06.07.2018r odbyły się półkolonie letnie zorganizowane przez Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” przy pozyskanych środkach finansowych z Urzędu Gminy Świnice Warckie oraz z Funduszu Składkowego KRUS. Organizatorzy zadbali, aby program półkolonii „Odkrywaj…Myśl…Twórz…”był atrakcyjny i przygotowany tak, aby każde dziecko mogło w nim znaleźć coś dla siebie. Zajęcia odbywały się przez 10 dni, w godzinach od 8.30 do 15.30, pod okiem doświadczonej kadry instruktorów.
Celem półkolonii było między innymi:
– Promocja zdrowego i bezpiecznego stylu życia,
– Rozwijanie zdolności manualnych,
– Popularyzacja historii, tradycji i przyrody regionu województwa łódzkiego,
– Czynne poznawanie najbliższego otoczenia i otaczającego świata.
Wyjątkowo chętna do wszelkiego rodzaju działań 25 osobowa grupa dzieci z terenu naszej gminy, miała okazję uczestniczyć w zajęciach tanecznych, wokalnych, sportowych, plastycznych, manualnych, profilaktycznych, prozdrowotnych. Tak liczne i ciekawe zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości. Piosenki i tańce, które grupa zaprezentowała na VII Dniu Rodziny w Stemplewie.
Dzieci i młodzież mogły wykazać się sprawnością fizyczną i intelektualną podczas codziennych zabaw, gier i wycieczek. Zwłaszcza wielką radość sprawiły podchody, podczas których uczestnicy mogli poznać urokliwe okolice Stemplewa oraz miejscową florę i faunę. Młodzi ludzie rozwijali swoje zdolności artystyczne i podczas warsztatów twórczych z powertexu, zdobywali wiedzę o zdrowym odżywianiu podczas warsztatów kulinarnych.
W czasie trwania półkolonii dzieci odwiedził zastęp Straży z Powiatu Łęczyckiego, podczas tego spotkania strażacy przybliżyli obecnym zasady postępowania w przypadku pożaru, sposoby alarmowania służb ratowniczych. Przedstawiciele straży zaprezentowali naszym wychowankom ubranie specjalne, sprzęt ochrony dróg oddechowych, sprzęt do akcji ratowniczych-gaśniczych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Uważnie słuchały o niebezpiecznej pracy strażaka i chętnie wypowiadały się na zadawane pytania. Podopieczni z wielką radością przymierzali ubiór strażaka, hełm. Mieli również możliwość zobaczenia z bliska wozu bojowego, sprzętu znajdującego się w nim. Wielką frajdą dla naszych dzieci było lanie wody, mogli się wtedy poczuć jak prawdziwi strażacy.
W programie znalazły się wycieczki po regionie łódzkim. Uczestnicy półkolonii odwiedzili Zamek Diabła Boruty, który to rzekomo wciąż zamieszkuje podziemia tutejszego zamku, strzegąc ogromnego skarbu, jak również samego miasta w Łęczycy. Warto było zobaczyć wspaniały widok na całą panoramę miasta. Kolejnym punktem programu była lekcja muzealna „Średniowieczne rycerstwo. Dzieje, uzbrojenie, obyczaje, codzienność”, która odbyła się w jednej z sal zamkowych. Prowadzący bardzo ciekawie opowiadał o rycerzach średniowiecznych, o ich odwadze, wierności kodeksowi rycerskiemu, pobożności. Poznaliśmy wiele ciekawostek z życia codziennego rycerzy. Oglądaliśmy prezentację multimedialną przedstawiającą elementy uzbrojenia rycerzy, broń, walki w turniejach. My też mieliśmy możliwość strzelania z łuku do tarczy. Zdecydowanie warto było wziąć udział w tego typu zajęciach. Następnym punktem programu było oglądanie wybranego filmu w Kinie Górnik.
Kolejną wycieczką był wyjazd do Uniejowa, pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Zagrodzie Młynarskiej. Tam podczas warsztatów poznaliśmy tajniki pieczenia chleba. Potem każdy upiekł swój własny podpłomyk. Na zakończenie wizyty w skansenie obejrzeliśmy ekspozycję zabytkowych pojazdów konnych i zwiedziliśmy wiatrak. Następnie udaliśmy się na Termy Uniejów i kąpiele w basenach. Uczestnicy wycieczki przez dwie godziny korzystali z dostępnych basenów i wszelkich możliwych zjeżdżalni.
Następną wycieczką w której uczestniczyli nasi koloniści było ZOO Safari w Borysewie. Pogoda była jak wymarzona, a program wycieczki bardzo bogaty i atrakcyjny. Pobyt w Borysewie rozpoczęliśmy od zwiedzania ogrodu z przewodnikiem podczas przejazdu specjalną kolejką. Dzieci zobaczyły niespotykane na co dzień okazy zwierząt: białe tygrysy, białe lwy, kilka gatunków antylop, zebry, bawoły afrykańskie, fokę szarą, kilka gatunków małp, krokodyla różańcowego, tapira, białe wielbłądy, pumy, rysie, żyrafy, kangury, lemury, aligatory oraz białe wilki. Dzieci mogły pogłaskać mieszkające tam zwierzęta takie jak: kózki miniaturki, alpaki, świnki wietnamski, króliczki i owce kameruńskie.
Ostatnią wycieczką turystyczno- krajoznawczą był wyjazd na zbiornik wodny przy tamie w Jeziorsku. Gdzie dzieci i młodzież skorzystała z rowerków wodnych, którymi pływali po jeziorze, była to dla nich duża frajda, następnie plażowanie i kąpiel w wodzie. Zmęczeni, ale z uśmiechem udaliśmy się w drodze powrotnej do parku linowego w Uniejowie, dzieci miały okazję rozwijać poczucie równowagi, pewność siebie, koordynację ruchów oraz przełamania bariery lęku wysokości i strachu. Dzieci bawiły się wspaniale korzystając ze sprzętów znajdujących się na terenie parku linowego.
Dwutygodniowy wakacyjny czas był dla dzieci okazją do wzajemnych spotkań, zabaw, integracji a także doskonałą lekcją historii, przyrody i bezpieczeństwa. Różnorodny i bogaty program, nie tylko nie pozwolił na nudę, ale uczył i bawił. Duża frekwencja na wszystkich zajęciach, pozytywne reakcje dzieci i ich rodziców wskazuje, iż należy ją kontynuować i rozwijać w latach przyszłych. Cieszymy się, że ten czas był dla uczestników półkolonii alternatywą do siedzenia w domach. Bardzo dziękuje wszystkim wychowawcom, którzy prowadzili zajęcia na półkoloniach, aby dzieci i młodzież atrakcyjnie spędziła czas na wypoczynku.
Mamy nadzieję, że za rok będziemy się równie dobrze bawić.