Półkolonie w Stemplewie – działo się…

smwswfossw

W tym roku półkolonie pod hasłem „W przyjaźni z ekologią ”realizowane z funduszy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach projektu ekologicznego „Przyroda-Przygoda-Ekologia” realizowanego przez Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca”  oraz „Profilaktycznie, zdrowo i sportowo” pozyskane środki  z Urzędu Gminy w Świnicach Warckich połączyliśmy działania ekologiczne i profilaktyczne aby czas wakacji upłynął bezpiecznie i aktywnie.
Tegoroczne półkolonie, to czas wielu licznych zabaw warsztatów i różnego rodzaju ciekawych zajęć. Zaczęliśmy od „Stemplewskiego powitania”, czyli dnia w którym dzieci integrowały się ze sobą i z kadrą podczas licznych zabaw; wykonywały wspólny plakat, który miał za zadanie prezentować daną grupę; w ten oto sposób podczas półkolonii do wspólnej zabawy przystąpiły „Batmanki” i „Rajdowcy i 4 Rajderki”. Drugi dzień upłynął nam pod hasłem „ABC ratownika” – dzieci poznały wtedy zasady udzielania pierwszej pomocy, przygotowały scenki rodzajowe, wykonały plakaty z telefonami alarmowymi; ponadto na koniec dnia uczestnicy kolonii, mogli zaskoczyć przychodzących po nich rodziców, pięknie pomalowanymi twarzami. Trzeci dzień pokazał nam, że „Też potrafię”. Uczestnicy półkolonii wykonywali kwiaty z wióra drzewa osikowego i uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych „Inny, nie znaczy gorszy”. Następnego dnia przyświecało nam hasło: „Ruch, to zdrowie” – dzieci zmagały się ze sobą w różnych konkurencjach sportowych, wykonały plakaty „Drzewo dobrego” i „Drzewo złego”; uczyli się zasad zachowania fair play. Kolejny dzień spędziliśmy na „Papierowych szaleństwach”, wykonywaniu obrazków z kredek woskowych i kalki technicznej. Odbyły się zajęcia profilaktyczne „Nałogom mówimy STOP!”, dzieci zwiedzały pomniki przyrody, spacerując po ścieżce edukacyjnej w pobliskim lesie. I tak minął pierwszy tydzień, który oprócz opisanych wcześniej zajęć, spędziliśmy na przygotowaniach do  Festynu Rodzinnego, nauczyliśmy się piosenek: „Dzieci i śmieci”, „Najłatwiejsze ciasto w świecie” i „Bingo”, a także tańca do piosenki „Chocolate choco choco”. Uwieńczeniem przygotowań dzieci, był ich występ na festynie, pod hasłem: „Eko dzień rodziny”.
Drugi tydzień również przyniósł wiele emocji i wrażeń. Pierwszego dnia uczestnicy półkolonii malowali przedmioty z gipsu, szukali ciekawostek przyrodniczych i roślin do zielnika; rozwiązywali krzyżówki, brali udział w konkursach związanych z wiedzą ekologiczną i regionem; zajęciach profilaktycznych „Co czujemy, co czują inni?”. Wtorek pozwolił wszystkim odprężyć się na basenach geotermalnych w Uniejowie. Kąpiele w basenach, zjeżdżalnie wodne okazały się dużą atrakcją dla dzieci.  Dużą atrakcją było plażowanie na plaży przy rzece Warta i wspólne zabawy w wodzie i na piasku. Dzieci ze świetlicy wraz z dziećmi z przedszkola bawiły się na placu zabaw usytuowanym w pobliżu plaży. Zabawa była wyśmienita, a dzieci niechętnie wracały do domu. W czasie trwania półkolonii dzieci odwiedziły wioskę indiańską w Solcy Małej, gdzie zapoznali z opowieściami  pochodzenia Indian, ich ubiór, mogli wejść do wigwamu, strzelać z łuku, zrobić sobie zakupy pamiątkarskie. Dzieci uczestniczyły również w rajdzie rowerowym po pobliskiej okolicy. Wykazały się dużym rozsądkiem i umiejętnościami jazdy na rowerze zgodnie z przepisami ruchu drogowego.
Ponadto przez całe dwa tygodnie, dzieci miały możliwość uczestnictwa w zajęciach z języka angielskiego, gdzie nauczyły się wspomnianej już wcześniej piosenki „Bingo”, miały możliwość bawić się i jednocześnie obcować z językiem obcym.
Półkolonie dobiegły końca, wszyscy mamy wiele miłych wspomnień, pamiątkowych zdjęć i pozytywnych emocji, które dały nam energię do dalszego spędzania bezpiecznych wakacji. Dzieci na koniec otrzymały prezenty w postaci toreb i plecaków, które przydadzą im się, gdy od września wrócą do szkoły.
Wychowawcy półkolonii:
Ewa Krawczyk
Agnieszka Barańska
Magda Kowalska
Beata Starzyńska
Ewa Zgoda

>>>ZOBACZ ZDJĘCIA<<<