Sprawozdanie z Sztafetowych Biegów Przełajowych Szkół Specjalnych

Województwa Łódzkiego
Stemplew 29 września 2010 r.

Dnia 29.09.2010 r. na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Koło  w Stemplewie odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe Szkół Specjalnych Województwa Łódzkiego. Zawody zorganizowane zostały   przez Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” a finansowo imprezę wsparło Ministerstwo Sportu. Zawody przeznaczone były dla uczniów z upośledzeniem umysłowym  w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim. W biegach, oprócz reprezentacji naszego Ośrodka brało udział 20 drużyn  z regionu województwa łódzkiego reprezentujące szkoły podstawowe  i gimnazja. Aktywnie w imprezie uczestniczyło 120 młodych sportowców,  20 wolontariuszy, 20 opiekunów oraz 12 osób obsługujących imprezę. Przed rywalizacją sportową zawodnicy obejrzeli program artystyczny przygotowany przez grupę młodzieży z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego  w Brudzewie. Występ przygotowany został pod okiem pani Elżbiety Grązik  i Marzanny Stodzierz. Młodzi artyści poprowadzili także muzyczną rozgrzewkę przed biegami ze specjalnymi sportowcami.

Biegi odbywały się na dwóch trasach dostosowanych do poziomu sprawności danej grupy biegowej. Trasa krótsza, której jedna pętla wynosiła 400 metrów  i dłuższa o długości 800 m. Dystans pokonywali na przemian:  dziewczyna i chłopiec aż do 6 zawodnika z danej drużyny . Zawodnicy  z poszczególnych zmian zaczynali i kończyli bieg z pałeczką sztafetową, którą przekazywali następnemu zawodnikowi ze swojej drużyny w wyznaczonej strefie zmian. Zawody zostały zorganizowane tak by każda ze startujących drużyn stanęła na podium. W każdej grupie startowej, biegły więc trzy drużyny. Cała trasa biegów zabezpieczona była przez sędziów i kibiców, którzy wspierali dopingiem dzielnie walczących sportowców. Wolontariusze natomiast pomagali strudzonym w dotarciu do mety. Nad całością oraz sprawnym przebiegiem zawodów, oprócz sędziów  i organizatorów czuwała wykwalifikowana opieka medyczna. Każdy ze sportowców po zakończonym biegu otrzymał napój oraz ciepły posiłek.

W klasyfikacji końcowej zawodów najlepszymi drużynami wśród szkół podstawowych okazały się Rawa Mazowiecka, Stemplew, Gromadzice. Wśród gimnazjów na czołowych lokatach uplasowały się Łowicz, Kutno, Zgierz i Ozorków. Wysiłek zawodników włożony w pokonanie dystansu przy niesprzyjającej aurze został wynagrodzony medalami oraz indywidualnymi nagrodami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Łęczycy. Otwarciu jak i zakończeniu  zawodów, towarzyszył ceremoniał olimpijski, hymn flaga, podium a także przysięga specjalnych sportowców.

Założone cele zawodów zostały zrealizowane, zawody przebiegały bez żadnych zakłóceń, zawodnicy mimo trudu rywalizacji zadowoleni byli ze swoich wyników a sędziowie wywiązali się ze swoich zadań znakomicie. /HM, MP/