17 marca 2010 roku na sali gimnastycznej Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Stemplewie odbyła się Wojewódzka Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. W imprezie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół przysposabiających do pracy z terenu województwa łódzkiego. Każdą szkołę tworzyła reprezentacja 6 uczniów. Łącznie w zawodach wzięło udział 20 drużyn. Imprezę obsługiwało 6 sędziów, 1 osoba obsługi medycznej, 1 psychologicznej, 2 osoby obsługi technicznej a ich działania wspierane były przez 25 wolontariuszy. Spartakiada mogła odbyć się dzięki wsparciu finansowemu ze strony Ministerstwa Sportu oraz Stowarzyszenia „ Mamy Wielkie Serca ”.
Do I etapu zawodów ( eliminacje ) drużyny przystąpiły podzielone na grupy, do których przydzielone zostały na podstawie losowania. Rozgrywki eliminacyjne pozwoliły na wyłonienie 2 grup sprawnościowych w ramach, których odbyły się finały, do których awansowało 12 drużyn z największą liczbą punktów z eliminacji. Konkurencje zawodów tworzył zestaw różnorodnych gier i zabaw z współzawodnictwem, odbywały się w oparciu o przepisy 1001 gier i zabaw. W eliminacjach jak i w finałach drużyny rywalizowały w dwunastu konkurencjach. Były one dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości sprawnościowych dzieci i młodzieży. Stwarzały one uczestnikom warunki do zdrowej rywalizacji, integracji różnych środowisk szkolnych, wesołej i bezpiecznej zabawy. Prezentowały możliwości wszechstronnego wykorzystania przyrządów sportowych oraz typowych i nietypowych przyborów. Suma zdobytych punktów przez drużynę decydowała o zajętym miejscu w Spartakiadzie. Najlepszymi drużynami zawodów okazały się ekipy z :Głowna, Łęczycy, Turku, Stemplewa, Działoszyna i Zgierza. Uczestnicy Spartakiady otrzymali: dyplomy, puchary i indywidualne nagrody rzeczowe.
Podczas tych zawodów bardzo dużą rolę odegrała praca i zaangażowanie grupy wolontariuszy z Klubu Wolontariusza, działającego przy Ośrodku w Stemplewie. Byli w wielu miejscach a organizatorzy bardzo docenili ich wkład pracy w przebieg zawodów. Organizatorzy oprócz sportowej rywalizacji i nagród zapewnili uczestnikom wyżywienie /napoje, obiad/ oraz odpowiednio przygotowaną bazę. Cele Spartakiady, takie jak: wdrażanie do współzawodnictwa i rywalizacji sportowej, rozwijanie kontaktów koleżeńskich między młodzieżą z różnych szkół, popularyzowanie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie właściwej postawy sportowej, propagowanie aktywnego, zdrowego stylu spędzania czasu wolnego, rozwijanie tężyzny i sprawności fizycznej poprzez gry i zabawy, zostały w pełni zrealizowane.
Impreza została oceniona przez uczestników bardzo dobrze. Można było zaobserwować, że młodzież uwielbia zabawę w dużej grupie. Wszyscy w czasie jej trwania byli bardzo zdyscyplinowani, przestrzegali reguł i w szczególny sposób bo zabawowy rozwijali zdolności motoryczne i sprawność fizyczną. My organizatorzy również mamy powód do radości. Udało nam się wytworzyć dobrą atmosferę i utrzymać ją do końca. Wszyscy byli aktywni, świetnie się bawili, nie tylko młodzież ale i opiekunowie.
Opracowali: Maciej Piszczałkowski, Hanna Matusiak