Uroczysta Gala Człowiek Roku 2012

Już po raz  siódmy mieszkańcy gminy Świnice Warckie spotkali się na uroczystej gali podsumowującej wybory Człowieka Roku –imprezy promującej najbardziej aktywnych członków społeczności i ludzi działających na rzecz rozwoju gminy. Konkurs przez lata ewaluował, zmieniał się regulamin. Zniesiono kategorie nominacji, wyboru dokonują członkowie kapituły, ale pozostała najważniejsza idea – uhonorować ludzi, którzy mogą być wizytówką gminy poprzez swoja aktywność, zaangażowanie i pasje. Każda instytucja, organizacja  może zgłosić kandydata i do kapituły zapraszani są przedstawiciele władz, organizacji, szkół , stowarzyszeń i instytucji działających na terenie gminy. Po ukonstytuowaniu kapituła dokonuje wyboru poprzez głosowanie tajne laureata kolejnego roku. Od roku w ramach akcji realizowany jest konkurs Młodzieżowego Wolontariusza Gminy, do którego wybory przeprowadzane są w szkołach i laureaci tych wyborów są uhonorowani podczas gali.

Rok 2011 był rokiem aktywnym w całej Gminie i w skład Kapituły weszło aż    29 członków. Zgłoszono 5 nominowanych, w tym obok osób indywidualnych, znalazł się również Klub Osiedlowy z Poznania, który wspiera i promuje podopiecznych SOSW w Stemplewie i Stowarzyszenia Mamy Wielkie Serca. Wśród indywidualnych nominacji byli p. Izabela Ożadowicz- nauczyciel przedmiotów artystycznych w Gimnazjum im. Św. Faustyny w Świnicach Warckich. Od początku istnienia placówki prowadzi szkolny zespół wokalny ,,Mała Pozytywka’’ i osiąga z nim wiele sukcesów. Pani Marta Przybylska- nauczyciel-wychowawca.  SOSW w Stemplewie. Pani Marta prowadzi  Scholę Młodzieżową „EFFATHA”, która uświetnia swoim śpiewem niedzielne msze święte i inne uroczystości kościelne, a także bierze udział w uroczystościach gminnych i okolicznościowych .Małgorzata Pajor- wieloletni członek i przewodnicząca Rady Rodziców przy Gimnazjum im. Św. Faustyny w Świnicach Warckich. Swym działaniem motywuje pozostałych rodziców do aktywnego włączania się w prace na rzecz rozwoju szkoły i jej uczniów.   Ksiądz Kanonik  Marian Kilichowski- proboszcz parafii Dzierżawy. Chociaż Jego Parafia znajduje się poza terenem gminy Świnice Warckie Ks. Marian aktywnie uczestniczy w życiu społecznym naszej gminy, a swoją działalność duszpasterska od wielu lat rozciąga na teren gminy Świnice Warckie. W 2012r. nie tylko brał udział i wspierał organizacje takich imprez jak koncert Zespołu „Świniczanki”, ale promował zespoły działające przy GOK w Świnicach Warckich. Był fundatorem wycieczek krajowych i zagranicznych dla dzieci i młodzieży, które dały im możliwość poznania sylwetek wielkich Polaków, podziwiania piękna i historii naszej ojczyzny. Dzięki niemu dzieci i dorośli uczestniczą również w wielkich wydarzeniach organizowanych na różnych kontynentach, m.in. w Światowych Dniach Młodzieży, a także pielgrzymkach do Ziemi Świętej oraz do sanktuariów całego świata. Jest aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej.

Jak co roku w niedzielę o godzinie 17.15 rozpoczęła się WIELKA GALA w Sali OSP w Świnicach Warckich. Stawili się członkowie kapituły, laureaci lat ubiegłych , władze samorządowe, zaproszeni goście i oczywiście bardzo licznie społeczność gminna. Byli przedstawiciele lokalnych mediów. Uroczystość otworzyli organizatorzy –  prezes Stowarzyszenia Mamy Wielkie Serca p. Andrzej Zielonka i wójt Gminy Świnice Warckie p. Krzysztof Próchniewicz . Imprezę uświetniły występy orkiestry dętej  Ochotniczej Straży Pożarnej ze Stemplewa, Zespół Taneczny działający przy GOK w Świnicach Warckich i Schola  Effatha z Chwalborzyc oraz Zespół Ludowy Świniczanki  z Kapelą. Najpierw uhonorowano wolontariuszy – czterech aktywnych przedstawicieli młodzieży z każdej szkoły w Gminie –Anita Olejnik ze Szkoły Podstawowej w Piaskach, Patrycja Marciniak uczennica Szkoły Podstawowej w Świnicach Warckich, Marcin Przybylski uczeń III klasy Gimnazjum im.Św. Faustyny oraz Rafał Jagielski wychowanek Ośrodka w Stemplewie. Wolontariusze roku 2012 otrzymali wspaniałe nagrody, statuetki, kwiaty. Zostali uhonorowani na scenie przez Prezesa Stowarzyszenia, Wójta Gminy Świnice Warckie i dyrektorów szkół. Gratulacjom i nagrodom towarzyszyły fanfary. Były łzy wzruszenia, radość, a przede wszystkim duma z młodych członków naszej społeczności. Nagrody dla wolontariuszy ufundowali organizatorzy w tym Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świnickiej, Rada Rodziców Gimnazjum , a pani Sylwia Kubiak wspaniałe bukieciki kwiatów.

Druga część imprezy po atrakcyjnych występach była prezentacją nominowanych do tytułu Człowiek Roku Gminy Świnice Warckie 2012. Kilka słów o każdym kandydacie , wręczanie statuetek, certyfikatów, kwiatów i upominków przez władze, członków kapituły i przede wszystkim laureatów poprzednich edycji. Laureatem , który uzyskał tytuł  został Ksiądz Kanonik  Marian Kilichowski- proboszcz parafii Dzierżawy. Wielki aplauz  od wszystkich obecnych na sali. Ksiądz Marian odebrał statuetkę z rąk ubiegłorocznej laureatki pani Wandy Haragos i gratulacje od wszystkich członków kapituły. Były podziękowania, wyrazy uznania i chwile wzruszeń oraz czas na dokumentację tak ważnej chwili przez fotoreporterów. Wszyscy nominowani zostali również uwieńczeni na wspólnym zdjęciu z Kapitułą Konkursu. Również goście z Łęczycy z radnym powiatowym Edwardem Cymerem na czele uhonorowali nominowanych upominkami promującymi powiat łęczycki. Radny powiatu -Henryk Wójcik był pełen podziwu dla aktywności gminy Świnice, jej mieszkańców pogratulował udanej imprezy oraz życzył wiele szczęścia nominowanym.  Po fanfarach , występach muzycznych przyszedł czas na losowanie. Nagrody ufundowali członkowie kapituły i przyjaciele ofiarodawcy. Było wiele śmiechu, radości i oczekiwania … może teraz mój numer…Książki, szklane niespodzianki, mapy , albumy, różne drobne gadżety- wszystko cieszyło . Ale największą radość połączoną z niedowierzaniem okazała młoda mieszkanka gminy, której los szczęścia padł na rower. No i oczywiście oczekiwana atrakcja –wyjazd dla dwóch osób do Ustronia ufundowany przez pana Ryszarda Andrysiaka  właściciela firmy Eltrans z Chorzowa bardzo ucieszył jedną z mieszkanek gminy. Po zamknięciu Gali wszyscy podziwiali przed remizą pokaz fajerwerków oraz wystrzały z haubicy zaprezentowane przez bractwo Świętego Jerzego. Członkowie Kapituły krótko podsumowali jeszcze przebieg uroczystości. Wniosek był jeden – warto i należy kontynuować akcję promowania aktywnych członków społeczności lokalnej, cieszy tak duży udział mieszkańców  i zaangażowanie organizatorów , współorganizatorów  oraz ich przyjaciół.

Dziękujemy Wszystkim za pomoc i wsparcie w organizacji VII EDYCJI KONKURSU CZŁOWIEK ROKU GMINY ŚWINICE WARCKIE 2012.

[nggallery id=113]