WOŚP 2019

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to jedna z organizacji pozarządowych cieszących się w Polsce największym zaufaniem społecznym. Powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. W tym roku celem był zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków. W tym roku graliśmy dla dzieci małych i  bez focha.

W minioną niedzielę, nie zważając na przenikliwy chłód i porywisty wiatr  wolontariusze z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świnicach Warckich oraz uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie zbierali pieniądze do puszek i przekazywali ofiarodawcom czerwone serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przemarznięci, zmoknięci, ale szczęśliwi wolontariusze i ich opiekunowie jak co roku po przeprowadzonej zbiórce mogli ogrzać się przy kubku gorącej herbaty i zjeść pyszną zupę ufundowaną przez Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca”, w siedzibie sztabu, który mieścił się w Gminnym Ośrodku Kultury w Świnicach Warckich. Na wolontariusz czekały także pamiątkowe gadżety.

Popołudniową cześć Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczęła swoim występem orkiestra dęta OSP  Stemplew pod przewodnictwem kapelmistrza Grzegorza Stasiaka. Następnie wystąpiła Maria Konecka uczennica klasy gimnazjum w Świnicach Warckich  oraz Zespół wokalny Effatha  z Chwalborzyc, który rozgrzewał nasze serca muzyką i pobudzał ducha do dalszego działania. Było coś dla ducha i coś dla ciała, gdyż sportowcy i sympatycy LKS Świnice Warckie i tym razem wsparli WOŚP rozgrywając mecz charytatywny. Należą im się za to szczególne podziękowania, gdyż aura nie zachęcała do spacerów, a tym bardziej do czynnego uprawiania sportu. Ale czymże jest deszcz i wiatr gdy można bezinteresownie pomóc małym dzieciakom.

Końcowym etapem orkiestrowego grania była licytacja, bez której nie mogła by się odbyć żadna impreza WOŚP. Do wylicytowania były między innymi: zostanie Wójtem  Gminy na jeden dzień, trening z zawodnikiem MMA Marcinem Tyburą, rękodzieła artystyczne, vouchery od naszych licznych darczyńców (m. in. na zabiegi kosmetyczne, pizzę, wymianę opon, grę w bilard, kolację czy usługi budowlane i inne) a także  sprzęty do użytku domowego  (podkaszarka, wiertarki) oraz okazjonalne gadżety 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Licytacje były bardzo emocjonujące i zacięte, co pozwoliło zwiększyć sumę zebranych pieniędzy, na szczytny cel, który nas wszystkich w tym dniu połączył. Na koniec odbyło się losowanie głównej nagrody, jaką był rower.

Jako szef sztabu z całego serca pragnę podziękować przede wszystkim wolontariuszom, bez których ta impreza nie miała by sensu, bez których nie było by tego święta wolontariatu, bezinteresowności i dobra. To właśnie wy pokazujecie, że bez względu na dzielące nas różnice, można stać się jednością. Jednością, która potrafi w środku zimy rozgrzać serca tak bardzo, że tego jednego dnia każdy chce być, a nie mieć. Być jedną wielką rodziną pomagającą nie sobie, a innym. Dziękuję darczyńcom, wszystkim razem i każdemu z osobna, bo tego jednego dnia potrafią oni pokazać, że nie ważne co posiadają, lecz ważne jest czym potrafią się podzielić z innymi. Przede wszystkim jednak dziękuję szczodrym mieszkańcom Gminy Świnice Warckie oraz Gminy Dąbie, którzy postanowili w tym pięknym dniu pokazać, że potrafimy połączyć nasze siły, stać się jedną wielką rodziną, której symbolem jest czerwone serduszko z magicznymi słowami „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. Tego dnia po raz kolejny pokazaliśmy, że istniej dobro. Dobro, które od 27 lat łączy, a nie dzieli ludzi, dlatego Jurku, z Tobą chcemy grać do końca świata i o jeden dzień dłużej.

A teraz parę statystyk:

Ogółem na terenie gminy Świnice Warckie zebraliśmy na rzecz WOŚP rekordową sumę 11.002,25zł

W tym roku wsparli nas wolontariusze z sąsiedniej gminy Dąbie, którzy zebrali kwotę  1.979,03zł co razem sprawiło, że zebraliśmy łącznie  12.981,28zł. Pobiliśmy kolejny rekord!

ZDJĘCIA