Wycieczka do kina Ciemna City w Łodzi w ramach projektu „Kultura górą!” 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

W dniu 26 października 2017r. odbyła się wycieczka do kina Cinema City w Łodzi, której uczestnikami była grupa uczniów Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych  i Rehabilitacyjnych w Stemplewie. To już drugi z trzech zaplanowanych wyjazdów w ramach

projektu Stowarzyszenia „Mamy Wielkie Serca” – „Kultura górą!” realizowanego z programu  Edukacja Kulturalna 2017 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Młodzież obejrzała film familijno-przygodowy pt. „Tarapaty” wyreżyserowany przez Martę Karwowską. Film był nominowany do Złotych Lwów. W rolach głównych – Julki i Olka – wystąpili debiutujący na dużym ekranie Hanna Hryniewicka i Jakub Janota-Bzowski. Bohaterów drugoplanowych zagrali m.in. Joanna Szczepkowska, Krzysztof Stroiński, Roma Gąsiorowska, Jadwiga Jankowska-Cieślak i Piotr Głowacki.

„Przyjaźń to jedna z najlepszych rzeczy, która może nas spotkać w życiu” – to myśl przewodnia filmu „Tarapaty”, który opowiada o sile prawdziwej przyjaźni i ekscytującej przygodzie, która zainspiruje każde dziecko – i nie tylko. W filmie uczniowie poznali  też autentyczną historię o tym, jak w 1948 roku Pablo Picasso namalował warszawską Syrenkę w jednej z kamienic. Kiedy malarz przyjechał do Polski na Kongres Intelektualistów, zatrzymał się w Warszawie i odwiedził kamienicę zaprojektowaną przez awangardowych architektów – Helenę i Szymona Syrkusów. Kiedy kobieta poprosiła go o podpis, ten wziął do ręki węgiel i namalował nim na ścianie Syrenkę z robotniczym młotem w dłoni. Dziś obraz znajduje się przy ulicy Sitnika 4/8. Ta autentyczna historia stała się częścią intrygi „Tarapatów”. Kiedy ma się 12 lat, wakacje w mieście to najnudniejsza sprawa na świecie. Ale gdy okazuje się, że w opuszczonym domu za płotem złodziejska szajka urządziła sobie kryjówkę, a w ręce wpada stara mapa prowadząca do skarbu, nuda zamienia się w przygodę. Na drodze do rozwiązania zagadki Olkowi i Julce stają złośliwa ciotka, niania – nałogowa palaczka i tajemniczy pożeracz cukierków, a stawką jest życie ukochanego psa Pulpeta. „Tarapaty” to opowieść o dziecięcych przygodach, które mogą wydarzyć się tuż za rogiem, samotności z powodu nieobecnych rodziców i o przyjaźni, której nic tak nie cementuje jak wspólne kłopoty.
Wielkim atutem „Tarapatów” jest wiarygodność najmłodszych aktorów. Ich ciekawość świata, proste zasady, którymi się kierują, to coś, czego dorośli mogą im jedynie pozazdrościć. Film wywarł na naszych widzach duże wrażenie i wprawił wszystkich w doskonały nastrój, a wizyta w tak dużym kinie spełniła swój cel świadomego uczestnictwa w kulturze i obcowania ze sztuką.