Zakończyliśmy realizację projektu „Organizacja cyklu warsztatów i wyjazdów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży”

Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” pozyskało kwotę 49 996,00 zł na realizację zadania grantowego dzięki którym aż 72 dzieci z gminy Świnice Warckie wzięło udział w warsztatach plastycznych i wyjazdach edukacyjnych.

Na przestrzeni od maja do października 2019r. w ramach projektu zostały zorganizowane warsztaty z decoupageu, ceramiki artystycznej, powertexa czy rękodzieła z haftu i makramy  itp. oraz wyjazdy edukacyjne m.in. do zagrody młynarskiej w Uniejowie, nad Zbiornik Jeziorsko i do Arboretum w Rogowie dla chętnych dzieci i młodzieży z ternu gminy- mówi Andrzej Zielonka Prezes Stowarzyszenia „Mamy Wielkie Serca”.

Zajęcia odbywały się w dwóch 10 – dniowych cyklach, w których chętni uczyli się różnych rzemiosł. Również wycieczki odbyły się w dwóch cyklach.

W Uniejowie w Zagrodzie Młynarskiej dzieci poznały  historię wypieku chleba, sprzęty używane w dawnych czasach (stolarskie, ciesielskie). Zobaczyły wiatraki- młyn, sposób wyrobu mąki. Natomiast podczas wyjazdu nad Zbiornik Jeziorsko odbył się rejs statkiem spacerowym. Dla dzieci był to czas relaksu połączony z lekcją przyrody, oglądaniem gniazd ptaków, poznawaniem przyrody i historii tego miejsca, a także poznali tajemnice wyspy kormoranów, obejrzeli unikatowe przyrodnicze siedliska widoczne tylko z wody oraz przyjrzeli się z bliska zaporze wodnej na tamie. Uczestnicy mogli także samodzielnie skorzystać z rowerków i kajaków wodnych- przekonuje Prezes stowarzyszenia.

W lipcu po warsztatach w celu podsumowania projektu odbył się piknik – Dzień Rodziny, podczas którego odbyła się wystawa wykonanych na warsztatach prac. Impreza podsumowująca była wydarzeniem otwartym dla wszystkich. Uczestnicy Dnia Rodziny mogli skorzystać z wielu atrakcji m.in.: dmuchańców, występu iluzjonisty, zabaw prowadzonych przez animatorów np. gier i zabaw sportowo-rekreacyjnych, baniek mydlanych, przejażdżek konnych.

Projekt zrealizowano w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.